Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > OHLÉDNUTÍ ZA MUZEJNÍ NOCÍ V PEVNOSTI

OHLÉDNUTÍ ZA MUZEJNÍ NOCÍ V PEVNOSTI

V rámci 9. ročníku Královéhradecké muzejní noci, kterou se muzea v Hradci Králové a okolí připojila do celorepublikového cyklu muzejních nocí, navštívilo Muzeum východních Čech v Hradci Králové během Muzejní noci v pevnosti přes 1100 návštěvníků.
U pomyslné brány do doby života v pevnosti v 19. století uvítal první návštěvníky jedné z doprovodných akcí ke 150. výročí bitvy u Hradce Králové flašinetář s pestrým repertoárem. V prostorách muzea bylo možné potkat dámy s nádhernými šaty a vějíři ze Spolku historických tanců, které v doprovodu pánů v zamířily na ples z časů dávno minulých, kdy etika byla na prvním místě. Moderátor seznámil přítomné diváky poutavým způsobem s historií tance a následovaly ukázky valčíku Na krásném Modrém Dunaji a polky na známou melodii Radetzkého marše. Na závěr každého hodinového bloku došlo i k praktické výuce tance pro přítomné diváky.
Dětský návštěvník byl hned u vstupu do muzea zapojen do hry Mírových poslem v pevnosti. Každý kdo splnil zadané úkoly vyžadující um, zručnost i důvtip, a doručil depeši do cílového místa v Dětském ateliéru, prokázal tímto dobrou službu císaři Františku Josefu I. a obdržel glejt s jeho vlastnoručním podpisem. A takových malých poslů během večera bylo 150.
Zájemci měli možnost nechat zvěčnit sebe nebo své blízké v dobovém ateliéru, který byl připomínkou práce věhlasného fotografa a portrétisty Adolfa Russe. Mnozí z nich využili možnost zapůjčení dobových kostýmů a doplňků v podobě květin a hraček, a stali se tak poté majiteli jistě nevšedního snímku.
Po prohlídce expozic muzea a aktuálních výstav PEVNOST KRÁLOVÉHRADECKÁŽIVOT V PEVNOSTI se bylo možné občerstvit na muzejním dvoře.
Na 186 návštěvníků v rámci muzejní noci přivítalo i Muzeum války 1866 na Chlumu, kde si zájemci mohli za přítomnosti příslušníků rakouské armády prohlédnout ukázky výzbroje a výstroje pruské či rakouské pěchoty, dělostřelectva, jezdectva a dalších jednotek – doplněné přehlednými modely válečné strategie a bojujících vojsk. Připravena byla poutavá komentovaná prohlídka expozice dokumentující největší vojenské střetnutí na území Čech a Moravy v 19. století. Pocity řadového rakouského vojáka v bitvě o les Svíb dramaticky přibližoval krátký hraný film. Prostřednictvím výpovědí osobností vrchního rakouského velení se pak návštěvníci na filmovém plátně ocitli v předvečer osudové bitvy roku 1866. Počasí přálo i výstupům 170 návštěvníků na rozhlednu.
úterý až pátek:
16.00–20.00 hodin