Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > OHLÉDNUTÍ ZA PRÁZDNINOVÝMI VYCHÁZKAMI DO PŘÍRODY

OHLÉDNUTÍ ZA PRÁZDNINOVÝMI VYCHÁZKAMI DO PŘÍRODY

L. Bičanová a J. Hotový, MVČ
kliknutím zvětšíte

OHLÉDNUTÍ ZA PRÁZDNINOVÝMI VYCHÁZKAMI DO PŘÍRODY VE MĚSTĚ

Horké počasí láká k vodě a tak i ta byla také naším cílem při vycházkách za přírodou po městě. Navštívili jsme dvě lokality s vodními tůněmi, z nichž v každé jsme se setkali s jinými druhy živočichů. Ve vodní nádrži v Šimkových sadech nám byly zdatnými konkurenty při odchytu organismů kachny divoké s mláďaty, v nádrži tak zbyli pouze nepočetní zástupci drobnějších vodních organismů – perloočky, larvy jepic, pijavky, uchatky nadmuté, malí potápníci a další živočichové. Abychom je lépe poznali, prozkoumali jsme je za pomoci nově nakoupených mikroskopů.
Prázdninové vycházky do přírody ve městě, © foto L. Bičanová
Ve vysychajících vodních tůních přírodní památky Na Plachtě jsme nalezli mnohem bohatší a druhově i velikostně rozmanitější společenstvo. Potěšily nás zajímavé úlovky velkých potápníků, vodomilů, jehlanek válcovitých, okružáků a plovatek, larev vážek a šídel, pulců žab a dalších. U tůní jsme vyrušili několik krtonožek a před zraky zvídavých dětí i dospělých prošla na své cestě za zakuklením housenka lišaje. Všechny ulovené organismy byly nazpět vráceny do svého přirozeného prostředí.
Prázdninové vycházky do přírody ve městě, © foto L. Bičanová
Děkujeme všem zájemcům za hojnou účast a rádi bychom je pozvali na srpnová setkání, kdy detailně prozkoumáme vybrané zástupce z říše rostlin: www.muzeumhk.cz/kalendar-mikrosvet-rostlin.html
S finanční podporou Ministerstva kultury
Ministerstvo kultury