Obrázek stránky
Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Oheň, rozum a cit
MaléStředníVelkéExtra velké

Oheň, rozum a cit

Oheň, rozum a cit
18. 3. 2011 - Miroslav Mikát, Věra Samková - přírodovědecké oddělení MVČ

Pracovníci muzea dlouhodobě sledují přírodu v Přírodní památce Na Plachtě v Hradci Králové a ve spolupráci s orgány ochrany přírody (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR) se aktivně podílejí na její ochraně.

Vřesoviště v přírodní památce by byla odsouzena k zániku bez občasných zásahů. Možnosti jsou různé – pastva, rozrušování drnu (na podzim 2010 zde jezdily i tanky), ale i vypalování (klíčení semen vřesu je ohněm stimulováno). Nejvhodnější dobou vypalování je konec zimy a časné předjaří, kdy je sucho, slunečno, ale poměrně chladno a živočichové ještě zimují.

Po více letech bez „ohňového managementu“ jsme 14. března vypalovali několik plošek vřesoviště a písčiny. Podmínky byly ideální a oheň pracoval přesně jak měl: rychle strávil suchou stařinu bez prohoření drnu do hloubky. Na vypálených ploškách se bude účinek ohně dál sledovat.
Údržba vřesoviště ohněm
Údržba vřesoviště ohněm
EN  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...
 
 
 

.
© 2018 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové