Obrázek stránky
Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Oheň, rozum a cit
MaléStředníVelkéExtra velké

Oheň, rozum a cit

Oheň, rozum a cit
18. 3. 2011 - Miroslav Mikát, Věra Samková - přírodovědecké oddělení MVČ

Pracovníci muzea dlouhodobě sledují přírodu v Přírodní památce Na Plachtě v Hradci Králové a ve spolupráci s orgány ochrany přírody (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR) se aktivně podílejí na její ochraně.

Vřesoviště v přírodní památce by byla odsouzena k zániku bez občasných zásahů. Možnosti jsou různé – pastva, rozrušování drnu (na podzim 2010 zde jezdily i tanky), ale i vypalování (klíčení semen vřesu je ohněm stimulováno). Nejvhodnější dobou vypalování je konec zimy a časné předjaří, kdy je sucho, slunečno, ale poměrně chladno a živočichové ještě zimují.

Po více letech bez „ohňového managementu“ jsme 14. března vypalovali několik plošek vřesoviště a písčiny. Podmínky byly ideální a oheň pracoval přesně jak měl: rychle strávil suchou stařinu bez prohoření drnu do hloubky. Na vypálených ploškách se bude účinek ohně dál sledovat.
Údržba vřesoviště ohněm
Údržba vřesoviště ohněm
GB  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA:
denně mimo pondělí 9.00-17.00 hodin

VSTUPNÉ
expozice a výstavy:

základní  50 Kč
snížené   20 Kč
rodinné 100 Kč
více...

.
© 2017 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové