Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > ODHALENÍ PAMÁTNÍKU LEGIONÁŘE JANA GAYERA

ODHALENÍ PAMÁTNÍKU LEGIONÁŘE JANA GAYERA

PhDr. Jaroslava Pospíšilová, MVČ
kliknutím zvětšíte
Slavnostní odhalení památníku legionáře Jana Gayera a jeho padlých spolubojovníků, © foto M. Beneš, MVČ
V neděli 10. 6. 2018 se v Hradci Králové na rohu křižovatky ulic ČSA a Divišovy konalo slavnostní odhalení památníku legionáře Jana Gayera a jeho padlých spolubojovníků. Také Muzeum východních Čech v Hradci Králové se zapojilo do příprav realizace pomníku. Pracovníci historického oddělení vyhledali a poskytli zástupcům ČsOL z fotoarchivu dokumentární fotografie jak samotného pomníku, tak i ze slavnostního odhalení z roku 1937. Ke zhotovení kopie byl zapůjčen také originál reliéfu poručíka Jana Gayera (jediná zachráněná část bývalého pomníku), který muzeum převzalo do péče v roce 1994. Velmi pomohl, ač rozměry nevelký, také odlitek Škodova modelu sochy vojáka, který byl do sbírek získán darem v roce 2005.
Děkovný list Československé obce legionářské
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...