Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > OCENĚNÍ ZLATÝ KOLOVRAT

OCENĚNÍ ZLATÝ KOLOVRAT

Mgr. Martina Vlčková, MVČ
Již po čtrnácté bylo uděleno ocenění udělované Radou Královéhradeckého kraje tvůrcům v oblasti uchování lidových řemesel. Cenu Zlatý kolovrat z rukou hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France převzal perníkář a řezbář Aleš Vostřez z Hořic, který se věnuje vytlačování perníku a vyřezávání perníkových forem. Řemeslo propaguje v Muzeu perníku v Rábech u Pardubic.
Do Dvora Králové nad Labem zamířily další dvě ocenění. Vzorkorytec Milan Bartoš získal cenu za celoživotní práci s modrotiskovými formami, které nejen opravuje, ale také podle svých návrhů vyrábí. Velice úzce spolupracuje s dřevorytcem a řezbářem Jaroslavem Pluchou. Pan Plucha se také věnuje vzorkorytectví. Společně propagují techniku výroby modrotiskových forem a samotného modrotisku v Rentzově muzeu na Kuksu. Jejich práci hojně využívají dílny nositelů tradice lidových řemesel Jiřího Danzingera z Olešnice na Moravě a Františka Jocha ze Strážnice.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu plánované rekonstrukce od 5. března 2018 zcela uzavřena.