Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > NOVÝ NÁLEZ TAUZOVANÉ SEKERY

NOVÝ NÁLEZ TAUZOVANÉ SEKERY

Archeologové Muzea východních Čech v Hradci Králové informují o neobvyklém nálezu sekery z raného středověku.
Nalezená sekera je malých rozměrů a zajímavé je na ní především to, že je tauzovaná stříbrem. Nejvýraznějším výzdobným motivem jsou ptáci na těle sekery, další výzdoba je po obvodu nástroje. Pomocí rentgenových snímků archeologové zjistili také zdobení v oblasti tuleje, která je zatím skryta pod vrstvou koroze.

Zcela předběžně je nález datován do 9. století našeho letopočtu, tedy do období Velké Moravy. Podobný nález z území naší republiky zatím není znám. Dosud se nepodařilo nalézt analogie ani z území střední Evropy. Sekera byla nalezena v květnu tohoto roku na pomezí královehradeckého a jičínského okresu. Fotografie na obrázcích jsou z doby před konzervací. Nyní je sekera u našich konzervátorek, kde ji odborně ošetří a uvedou do stavu, kdy bude možné s ní dále odborně pracovat. Naši archeologové již nyní nález konzultují s našimi předními odborníky, kteří se uvedeným obdobím a jeho materiální kulturou zabývají. Už z prvních reakcí je zřejmé, že se jedná o jeden z nejunikátnějších artefaktů za poslední léta, jaký byl v regionu nalezen.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...