Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > NOVÉ ULOŽENÍ SBÍRKY KAMPANOLOGIE

NOVÉ ULOŽENÍ SBÍRKY KAMPANOLOGIE

20. 7. 2011 - Mgr. Jiří Zikmund, historické oddělení

V květnu letošního roku skončila výstava Zvonařství – kampanologická sbírka muzea v Hradci Králové. Po ukončení výstavy nastává konzervátorům a správcům sbírek  časově poměrně náročná fáze výstavní akce – ošetření sbírek poškozených v průběhu výstavy nebo při transportu a  jejich následné  navrácení na příslušné místo v depozitářích, nebo vrácení muzeím, odkud byly vypůjčeny.

Všechny předměty ze sbírky  kampanologie byly definitivně uloženy do prostor nového depozitáře vybaveného prachutěsnými pojezdovými regály. Při této příležitosti byly menší kusy zabaleny do obalů chránících sádrové artefakty před poškozením v ukládacích krabicích. Uspořádáním výstavy i novým uložením se sbírka kampanologie královéhradeckého muzea dočkala po mnoha desetiletích zhodnocení a péče, která ji s ohledem na její jedinečnost v rámci ČR i nenahraditelnou historickou vypovídací hodnotu bezpochyby náleží. Sbírka, která byla na přelomu 50.–60. let 20. století  nepřímo určená pro svou převažující církevní tématiku výzdoby k postupnému zničení v nevyhovujících prostorách zámku Skalka, byla v průběhu 80. let 20. století především zásluhou tehdejší ředitelky muzea Jany Stárkové začleněna zpět do sbírek muzea. Odborné zpracování a nové uložení sbírky umožňuje zájemcům o tuto oblast regionální  historie její mnohem snadnější badatelské využití.
Zvony uložené v novém depozitáři 2
Zvony uložené v novém depozitáři 1
Likvidační způsob uložení sádrových kopií zvonů a jejich fragmentů na zámku Skalka v 50. - 70. letech 20. století. 2
Likvidační způsob uložení sádrových kopií zvonů a jejich fragmentů na zámku Skalka v 50. - 70. letech 20. století. 1