Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Nové přírustky do sbírky

Nové přírustky do sbírky

Jaroslava Pospíšilová, MVČ, 18. 12. 2013
Harmonium, Rudolf Pajkr a spol., kolem roku 1908
Ve druhé polovině roku 2013 získalo historické pracoviště muzea darem a převodem do svých sbírek několik zajímavých předmětů. V Hradci Králové má výroba hudebních nástrojů dlouholetou tradici. Rádi jsme proto přijali darem harmonium, které vyrobila královéhradecká firma Rudolfa Pajkra kolem roku 1908. Patřilo kdysi panu učiteli Josefu Heřmanovi z Janovic na Frýdecko-Místecku. Firma R. Pajkra byla založena roku 1894 a její činnost je možné vystopovat ještě koncem dvacátých letech minulého století a specializovala se zejména na výrobu harmonií. Její jméno se zachovalo v názvu jedné z bývalých pevnostních flošen, kterou měla firma pronajatou.
Kartonová krabice s nápisem UNRRA
Dalším přírůstkem, na první pohled nezajímavě obyčejným, je kartonová krabice. Nápis UNRRA na jejím boku ale prozrazuje, že se jedná o zhmotnělý doklad americké hospodářské pomoci, která po osvobození v roce 1945 směřovala do poválečné Evropy, tedy i do Československa. Je výrobkem americké firmy na unifikovaný obalový materiál z Philadelphie. Co však bohužel už asi nezjistíme, je, jaký druh zboží v sobě ukrývala.
Mlátička na obilí zn. Piccolo
Třetím, zato největším předmětem je mlátička na obilí zn. Piccolo s příslušenstvím, kterou vyrobila továrna na hospodářské stroje Alois Havlík a syn z Kuklen. Tato firma datuje svůj vznik rokem 1876, kdy A. Havlík založil v Kuklenách zámečnickou firmu, které se roku 1889 přeměnila na dílnu na hospodářské stroje. Počátkem 20. století v ní pracovalo 30 zaměstnanců. Naše muzeum mlátičku získalo bezúplatným převodem z Muzea Českého krasu v Berouně. Předání a převoz tohoto rozměrného exponátu proběhl bez problémů pod dohledem restaurátorky muzea D. Barvové.
Mlátička na obilí zn. Piccolo
úterý až pátek: