Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Noční příroda Přírodní památky Na Plachtě

Noční příroda Přírodní památky Na Plachtě

Miroslav Mikát, MVČ, 26. 5. 2014
Rosnička zelená, foto M. Mikát 2014
V úterý 20. 5. 2014 proběhla komentovaná večerní a noční exkurze pro veřejnost do Přírodní památky Na Plachtě v Hradci Králové. Akce byla bleskově zorganizovaná (čert věř letošnímu počasí) a tak trochu i utajená, ale přesto si na noční prohlídku našlo čas asi šedesát návštěvníků, hradeckých i silně přespolních, včetně skupiny zahraničních studentů z hradecké lékařské fakulty.

Ještě za světla jsme prošli jižní část přírodní památky s kvetoucími orchidejemi (prstnatec májový, letos na Plachtě napočítáno přes 400 kvetoucích rostlin). Jako botanický průvodce se během vycházky etabloval RNDr. Vlastík Rybka (Botanická zahrada Praha) s excelentním výkladem o ostřicích a dalších rostlinách na slatinné louce nad rybníkem Jáma.
Rosnička zelená, foto M. Mikát 2014
Po setmění jsme u tůní v centrální části přírodní památky poslouchali nejen herpetologický výklad (RNDr. Blanka Mikátová, AOPK ČR) ale i hlasitý koncert stovek rosniček a skokanů. Z vzácnějších obojživelníků došlo i na slíbené čolky velké a jako bonus i na blatnici skvrnitou. Po pětapadesáti letech (!) se na Plachtě opět podařilo nalézt jednoho z největších vodních brouků světa, vodomila černolesklého.

Za úplné tmy se od tůní odcházejíci návštěvníci ještě zastavovali na entomologických stanovištích u rozsvícených světelných zdrojů, kde si prohlédli nápadné noční motýly (lišaj lipový, bourovec ostružinový, drvopleň obecný).
Akci společně připravili a zajistili pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ČSOP JARO Jaroměř a Muzea východních Čech v Hradci Králové. Šlo v pořadí o druhou noční vycházku do PP Na Plachtě (premiéra byla v loňském roce) a tak se možná rodí další tradice spojená s tímto přírodovědecky nesmírně zajímavých územím na okraji Hradce Králové.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...