Obrázek stránky
Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Noční příroda Přírodní památky Na Plachtě
MaléStředníVelkéExtra velké

Noční příroda Přírodní památky Na Plachtě

Noční příroda Přírodní památky Na Plachtě
Miroslav Mikát, MVČ, 26. 5. 2014
Rosnička zelená, foto M. Mikát 2014
V úterý 20. 5. 2014 proběhla komentovaná večerní a noční exkurze pro veřejnost do Přírodní památky Na Plachtě v Hradci Králové. Akce byla bleskově zorganizovaná (čert věř letošnímu počasí) a tak trochu i utajená, ale přesto si na noční prohlídku našlo čas asi šedesát návštěvníků, hradeckých i silně přespolních, včetně skupiny zahraničních studentů z hradecké lékařské fakulty.

Ještě za světla jsme prošli jižní část přírodní památky s kvetoucími orchidejemi (prstnatec májový, letos na Plachtě napočítáno přes 400 kvetoucích rostlin). Jako botanický průvodce se během vycházky etabloval RNDr. Vlastík Rybka (Botanická zahrada Praha) s excelentním výkladem o ostřicích a dalších rostlinách na slatinné louce nad rybníkem Jáma.
Rosnička zelená, foto M. Mikát 2014
Po setmění jsme u tůní v centrální části přírodní památky poslouchali nejen herpetologický výklad (RNDr. Blanka Mikátová, AOPK ČR) ale i hlasitý koncert stovek rosniček a skokanů. Z vzácnějších obojživelníků došlo i na slíbené čolky velké a jako bonus i na blatnici skvrnitou. Po pětapadesáti letech (!) se na Plachtě opět podařilo nalézt jednoho z největších vodních brouků světa, vodomila černolesklého.

Za úplné tmy se od tůní odcházejíci návštěvníci ještě zastavovali na entomologických stanovištích u rozsvícených světelných zdrojů, kde si prohlédli nápadné noční motýly (lišaj lipový, bourovec ostružinový, drvopleň obecný).
Akci společně připravili a zajistili pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ČSOP JARO Jaroměř a Muzea východních Čech v Hradci Králové. Šlo v pořadí o druhou noční vycházku do PP Na Plachtě (premiéra byla v loňském roce) a tak se možná rodí další tradice spojená s tímto přírodovědecky nesmírně zajímavých územím na okraji Hradce Králové.
EN  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...
 
 
 

.
© 2018 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové