Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Nález kosterních fragmentů velkého obojživelníka

Nález kosterních fragmentů velkého obojživelníka

RNDr. Stanislav Štamberg, CSc., MVČ, 25. 3. 2014
Negativní otisk spodní čelisti obojživelníka - detail

Nález kosterních fragmentů velkého obojživelníka v mladších prvohorách podkrkonošské pánve

Muzeum východních Čech v Hradci Králové provádí systematický výzkum fauny a flóry v usazeninách mladších prvohor v podkrkonošské pánvi. Na sklonku loňského roku se podařilo nalézt v usazeninách permského stáří v okolí Hostinného velmi dobře zachovanou spodní čelist a obratle patřící obojživelníkovi. Výborně zachovalá spodní čelist je dlouhá 20,5 cm, je opatřená četnými silnými zuby a její vnější povrch je skulpturován výraznými hrboly a žlábky. Nález je pozůstatkem dosud největšího jedince obojživelníka, který u nás byl nalezen.
Negativní otisk spodní čelisti obojživelníka
Celý jedinec dosahoval jistě 130 až 140 cm celkové délky těla a patřil do skupiny tzv. eryopoidních ocasatých obojživelníků. Tato skupina velkých zvířat je známá z období svrchního karbonu a z permu a vyznačovala se krokodýlovitým typem těla. Tvarem spodní čelisti upomíná na již dříve popsané, avšak menší  jedince druhu Cheliderpeton vranyi, známé z usazenin spodního permu z okolí dnešního Broumova. Preparace vnitřní strany spodní čelisti, kde jsou jistě zachovány důležité anatomické znaky, umožní přesnější určení nalezeného jedince.
Pozitivní otisk spodní čelisti obojživelníka
Zvíře za svého života obývalo močálovité oblasti v okolí tehdejšího jezera, pohybovalo se na souši, ale běžně vstupovalo za kořistí i do mělkých vod jezera. Živilo se zejména rybami a jinými menšími obojživelníky. Jílovité vrstvy obsahující popisovaný nález patří do spodního permu (stáří vrstev 290 milionů let), a to k tzv. prosečenskému souvrství. Spolu s tímto obrovským obojživelníkem se na lokalitě nalézají četné paprskoploutvé ryby rodu Paramblypterus a vzácně též velice drobní obojživelníci ze skupiny Branchiosauridae. Přesná lokalizace nálezu dává naději, že budou po větších výkopových pracech objeveny i zbývající kosterní fragmenty tohoto velkého jedince.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...