Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > NÁLEZ NEZVYKLE BOHATÉHO HROBU Z DOBY BRONZOVÉ

NÁLEZ NEZVYKLE BOHATÉHO HROBU Z DOBY BRONZOVÉ

Pohled na obsah jedné z keramických nádob tvořících hrobovou výbavu. Po částečném rozebrání nádoby se objevily stovky kostěných a jantarových korálků. (foto J. Šinták)
Archeologický nález nezvykle bohatého hrobu z doby brozové v reportáži Přemysla Šrámka z České televize. Tomografické snímkování s odhalením unikátní bronzové zápony a komentář odborných pracovníků Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Reportáž ČT24: Na poli u Hradce našli archeologové hrob šamana

Fotografie nálezu:
Ztvrdlou jílovitou hlínu, která vyplňuje prostor mezi nálezy je nejprve nutné změkčit působením vzdušné vlhkosti (foto J. Šinták)
Detailní pohled na odhalenáý obsah nádoby. Bílé korálky jsou vyrobeny z kosti či perletě, žlutohnědé jsou z jantaru (foto J. Šinták)
Detail na částečně vypreparované bronzové spirálky, které byly patrně součástí opasku nebo zdobily jinou část oděvu (foto J. Šinták)
Drobné bronzové knoflíky našité původně ve dvou řadách na podklad z organického materiálu, snad textil nebo kůži (foto J. Šinták)
Jeden z řezů keramickou nádobou. Tmavší korálky jsou varobeny z organických materiálů - kosti a jantaru. Nejsilněji vyzařující předměty jsou z kovu.
Aby nedošlo při rozebírání obsahu nádoby k porušení vzájemných vztahů mezi uloženými předměty, byla nádoba a její obsah trojrozměrně zdokumentován pomocí tomografu. Snímek zachycuje velkou, pravděpodobně bronzovou, záponu.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu příprav na rekonstrukci od 5. března 2018 uzavřena.