Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > NA BAHENNÍ PAMPELIŠKY OD HRUŠOVÉ PO HRADEC KRÁLOVÉ

NA BAHENNÍ PAMPELIŠKY OD HRUŠOVÉ PO HRADEC KRÁLOVÉ

Jaroslav Zámečník, MVČ, 5. 5. 2012

Východočeská pobočka České botanické společnosti a Muzeum východních Čech v Hradci Králové uspořádali pod vedením J. Zámečníka terénní exkurzi za poznáním kriticky ohrožených a vymírajících druhů bahenních pampelišek. I když vedoucí exkurze nepředpokládal vysokou účast případných zájemců (pampelišky botaniky příliš nelákají), přesto dorazilo celkem 10 účastníků z celé České republiky. Exkurze začala na podmáčených a květnatých loukách nedaleko vodárny u obce Hrušová. Zde se podařily najít a demonstrovat celkem 4 druhy, z nichž nejvýznamnějším nálezem byla jistě endemitická pampeliška česká (Taraxacum bohemicum), která zde roste v relativně početné populaci. Z dalších druhů pak byly nalezeny – pampeliška nizozemská (T. hollandicum), p. klamavá (T. mendax) a p. potměšilá (T. subdolum).  Kromě bahenních pampelišek byly zaznamenány i vzácnější druhy ze skupiny Ruderalia a to p. prostřední (T. intermedium agg.), p. stínomilná (T. sublaeticolor) či p. krátkolistenná (T. brachylepis).
Na bahenní pampelišky od Hrušové po Hradec Králové
Z Hrušové exkurze pokračovala na další dvě lokality u obcí Zámrsk a Rzy. Louky však byly intenzivně zemědělsky obhospodařované a meliorované. Bahenní pampelišky zde nebyly nalezeny. Úspěch se dostavil až na podmáčených loukách u obce Chvojenec, kde byly objeveny 3 druhy – p. nizozemská, p. sličná (T. subalpinum) a p. vídeňská (T. vindobonense). Krom toho se zde podařilo ověřit výskyt vstavače kukačky (Orchis morio), byť jen jeden kvetoucí jedinec. Předposlední zastávkou byla slatinná louka v PP Na Plachtě v Hradci Králové. Bohužel, z 8 druhů bahenních pampelišek zde nalezených ještě v nedávné minulosti, byl potvrzen pouze 1 – pampeliška chudolaločná (T. paucilobum). Oficiálně zde byla terénní exkurze ukončena a jen pro vytrvalce pokračovala na slatinné louky k Proudnickému rybníku u obce Hradišťko II. Zde se podařilo najít několik velice vzácných druhů – p. bavorskou (T. bavaricum), p. braniborskou (T. brandeburgicum), p. nizozemskou, p. zavlažovanou (T. irrigatum) a p. husí (T. pauckertianum).

Účastníkům exkurze bylo demonstrováno celkem 11 druhů bahenních pampelišek a slunečné počasí vydrželo skoro po celý den (tedy krom vydatného deště u Proudnického rybníku).
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...