Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > MYKOLOGICKÝ PRŮZKUM V ORLICKÝCH HORÁCH

MYKOLOGICKÝ PRŮZKUM V ORLICKÝCH HORÁCH

Bc. Tereza Tejklová, MVČ 24. 5. 2012
Míhavka vodní (Vibrissea truncorum)
Členové mykologického klubu při Muzeu východních Čech rezervace Orlických hor soustavně sledují již několik let zejména v podzimních měsících. Letos se však rozhodli po několikaleté přestávce vyrazit i na jarní průzkum (21. – 22. 5. 2012). Ke členům MK (Věra Samková, Tereza Tejklová, Josef Slavíček) se připojila ještě Helena Deckerová z Ostravy, uznávaná odbornice na tvrdohouby (pyrenomycety). Zejména díky jejímu přispění se i v tomto suchém počasí podařilo objevit 19 nových druhů pro NPR Bukačka a 12 pro NPR Trčkov, které budou uloženy ve sbírkách MVČ. Zároveň byl potvrzen výskyt několika vzácných druhů uvedených v Červeném seznamu hub ČR. Na Bukačce jsme potvrdili míhavku vodní (Vibrissea truncorum) a na Trčkově jsme po letech opět našli bohatou populaci vodničky potoční (Cudoniella clavus). Oba tyto druhy jsou vázány na větvičky ponořené v proudící vodě čistých potůčků a jsou zároveň indikátory čistého a nenarušeného prostředí. Na Trčkově se také po pěti letech potvrdila zákonem chráněná bolinka černohnědá (Camarops tubulina), která roste na rozkládajícím se a odkorněném dřevě jehličnanů ve vlhkých lesích pralesovitého charakteru.

Doufáme, že plánovaný podzimní průzkum přinese další nové druhy a zajímavé nálezy, stejně jako v loňském roce.
Míhavka vodní (<i>Vibrissea truncorum</i>)
Lokalita vodničky potoční (<i>Cudoniella clavus</i>)
Mykologický průzkum v Orlických horách 21. – 22. 5. 2012
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...