Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Z mykologické poradny - Boletus fuscoroseus

Z mykologické poradny - Boletus fuscoroseus

Bc. Tereza Tejklová, MVČ, 17.7.2013
Hřib růžovník (Boletus fuscoroseus), ilustrační foto Jan Kramoliš
Přestože se růst hub ve východních Čechách prozatím zastavil a houby tedy rostou jen sporadicky, na pondělní mykologické poradně (15. 7. 2013) se objevila skutečná vzácnost. Jeden z návštěvníků nám přinesl zajímavý hřib, který našel na okraji Hradce Králové. Jednalo se o hřib růžovník (Boletus fuscoroseus), který je našimi předními hřibology považován, za nejvzácnější druh hřibovité houby rostoucí na našem území. Není bez zajímavosti, že se jedná o houbu s tzv. českým rodokmenem. Poprvé ho totiž pro vědu popsal František Smotlacha, a to dokonce z území východních Čech. Tento druh roste v teplých oblastech našeho území (jižní Morava, Polabí, Mladoboleslavsko) v doubravách a dubohabřinách, vzácně se může objevit i pod buky.
Hřib růžovník (Boletus fuscoroseus), ilustrační foto Jan Kramoliš
Hřib růžovník je středně velkým druhem, klobouk je obvykle 5 – 10 cm široký, hnědorůžový, hnědočervený, ve stáří i okrový a na otlačených místech tmavne. Povrch třeně je zejména v horní části pokryt žlutou síťkou, spodní polovina je načervenalá nebo narůžovělá, toto zbarvení často vystupuje až do střední části třeně. Dužnina se na řezu zbarvuje zejména v horní polovině světle modře, spodní polovina modrá slaběji, nebo vůbec. Vůně houby je nenápadná, příjemná.

V Červeném seznamu hub České republiky je hřib růžovník (zde zařazen pod latinským jménem Boletus pseudoregius) zařazen do kategorie CR – kriticky ohrožený druh. Mimo jiné je u něj uvedeno, že jeho dřívější lokality v okolí Hradce Králové již zřejmě zanikly. O to větší je proto naše radost, že se v okolí Hradce Králové znovu objevil. Ve východních Čechách byl v posledních letech známý jen z jediné lokality na Pardubicku.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...