Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > MUZEUM V HRADCI KRÁLOVÉ A NÁLEZ MINCÍ V KOSIČKÁCH

MUZEUM V HRADCI KRÁLOVÉ A NÁLEZ MINCÍ V KOSIČKÁCH

Mgr. Vojtěch Brádle, numismatik muzea

V obci Kosičky se 26. května uskutečnila přednáška s besedou na téma „Muzeum v Hradci Králové a nález mincí v Kosičkách“, kterou vedl V. Brádle, správce numismatické sbírky MVČ HK. Zájemci o historii byli nejprve krátce seznámeni s dějinami královéhradeckého muzea s důrazem na jeho sbírku mincí.

Hlavním předmětem přednášky však byla problematika depotu pražských grošů, který byl v obci Kosičky objeven již v roce 1930, ale teprve nyní se dočkal svého celkového odborného zhodnocení. Díky svému složení představuje velice zajímavý soubor ražeb Vladislava II. Jagellonského, který podstatným způsobem obohacuje naše dosavadní znalosti o typologii pražských grošů uvedeného panovníka. Patrně nejzajímavější okolností z pohledu jeho struktury je relativně častý výskyt grošů ražených stejnými razidly. Tyto groše však nereprezentují pouze jediný typ, ale náleží k několika různým typům, takže je prakticky vyloučena možnost, že by je původní vlastník mohl získat v rámci jediné větší obchodní transakce.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu příprav na rekonstrukci dokonce roku 2017 uzavřena.