Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > KRÁLOVÉHRADECKÁ MUZEJNÍ NOC 2013

Dana Mylerová, MVČ, 3. 6. 2013
V pátek 31. května 2013 se uskutečnila Královéhradecká muzejní noc 2013. Muzeum východních Čech v tomto roce slaví stoleté výročí muzejní budovy na Eliščině nábřeží a proto v rámci oslav byla letošní noc doplněna přízviskem „Prvorepubliková“.
KRÁLOVÉHRADECKÁ MUZEJNÍ NOC 2013
Kromě ústřední výstavy s názvem PŘIJĎTE PŘED 100 LETY mohli návštěvníci projít i všechny ostatní výstavní prostory a shlédnout aktuálně probíhající výstavy PRAVĚK JE KŮŮL, DIVADLO ČESKÝCH POTULNÝCH LOUTKÁŘŮ, RIŽSKÁ SECESNÍ ARCHITEKTURA, KRÁSKY A NETVOŘI a obě stálé expozice KRÁLOVSKÉ MĚSTO NAD SOUTOKEM a OD PEVNOSTI K SALÓNU REPUBLIKY.

Návštěvníci si mohli prohlédnout historické fotografie Hradce Králové, které v současné době zdobí stěny nad schody do jednotlivých poschodí. V knihovně pak byly připraveny k nahlédnutí dobové noviny a časopisy.
KRÁLOVÉHRADECKÁ MUZEJNÍ NOC 2013
Nechyběl ani tematicky laděný kulturní program, ať už saxofonový, akordeonový či klavírní hudební doprovod, tak například stepařské vystoupení nebo koncert kapely ART JAZZ BAND a jejich swing a dixieland. Velkému zájmu veřejnosti se těšil i improvizovaný dobový fotoateliér, kde měli zájemci možnost zvěčnit se u automobilu START z roku 1930. Ani letos se nezapomnělo na děti, pro které byla připravena kreativní dílna zaměřená na výrobu maňáskových loutek. V lapidáriu v rámci výstavy Divadlo českých potulných loutkářů měli zájemci možnost sehrát vlastní divadélko se zapůjčenými marionetami. Pilo se v muzejní kavárně, jedlo se v muzejním dvoře.
KRÁLOVÉHRADECKÁ MUZEJNÍ NOC 2013
Stejně jako v minulých letech i letos byly vypraveny 2 autobusy na linkách Hradec Králové – Chlum a Hradec Králové – Kuks. Zájemci tak mimo jiné mohli navštívit Muzeum války 1866 na Chlumu, kde probíhaly komentované prohlídky s uniformovaným průvodcem. Kromě Muzea východních Čech a Muzea války 1866 na Chlumu se na muzejní noci podíleli i Galerie moderního umění , Galerie Vladimíra Preclíka, Soubor sochařských děl Příběh utrpení a nadějí člověka, Divadlo drak - Labyrint loutek, Muzeum parních strojů, Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky, Muzeum panenek, Zahrádkářské muzeum, České farmaceutické muzeum a Informační centrum Obnovitelné zdroje.

Večeru přálo hezké počasí, v podvečerních hodinách dokonce vykouklo sluníčko a možná i proto vyrazilo za kulturou překvapivé množství lidí.

Návštěvnost:

Muzeum východních Čech v Hradci Králové: 2 859
Muzeum války 1866 na Chlumu: 220
Galerie moderního umění: 1 044
Galerie Vladimíra Preclíka: 175
Soubor sochařských děl Příběh utrpení a nadějí člověka: 55
Divadlo Drak – Labyrint loutek: 500
Muzeum parních strojů: 350
Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky: 130
Muzeum panenek: 500
Zahrádkářské muzeum: 100
České farmaceutické muzeum: 140