Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > ČESKÉ A SLOVENSKÉ LOUTKÁŘSTVÍ NA SEZNAMU UNESCO

ČESKÉ A SLOVENSKÉ LOUTKÁŘSTVÍ NA SEZNAMU UNESCO

Mgr. Martina Vlčková, MVČ
Společná česko-slovenská nominace Loutkářství na Slovensku a v Česku byla 1. prosince 2016 v etiopské Addis Abebě na 11. zasedání Mezivládního výboru pro zachování nehmotného kulturního dědictví  zapsána na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Z výstavy Divadlo českých potulných loutkářů v Muzeu východních Čech v Hradci Králové, 2013
Jedná se o velký úspěch projektu, jehož počátky spadají do roku 2012, kdy hejtmani Královéhradeckého kraje a Pardubického kraje z iniciativy Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství společně nominovali Východočeské loutkářství na Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky. Následný zájem odborné i laické veřejnosti vyvolal diskuzi o možné nominaci na reprezentativní seznam UNESCO. Nominaci předcházela podmínka zápisu českého loutkářství na národní seznam. Pro zvýšení šance na úspěch přijala česká strana nabídku předložení společné nominace ze Slovenska, kde byl proveden zápis loutkářství na národní seznam v roce 2013. Poté, co bylo „České loutkářství - lidové interpretační umění“ připravené informačním a poradenským střediskem pro kulturu NIPOS v roce 2014 zapsáno na národní seznam nemateriálních statků, mohli se ministři kultury obou států dohodnout na společné nominaci českého a slovenského loutkářství na seznam UNESCO. Úspěšným zápisem na tento prestižní seznam byla završena několikaletá intenzivní spolupráce obou zemí provázané blízkými kulturními vazbami.
Na seznamy krajské, národní i světové úrovně jsou zařazeny statky, které jsou díky své výjimečnosti všeobecně přijímány společností za kulturní dědictví a odkazují je tak budoucím generacím. Loutkářství představuje významný společenský a kulturní jev považovaný za lidové interpretační umění, jehož počátky spadají do poloviny 18. století spojené s působením kočovných marionetářů. Od poloviny 19. století se loutkové divadlo rozvíjí kontinuálně a projevuje se ve dvou liniích - lidové (amatérské ve všech jeho aspektech) a profesionální (divadla, nezávislé scény, ...). Nejintenzivněji se rozvíjí zvláště ve východních Čechách, Ústeckém a Libereckém kraji i na Moravě. Tvorba východočeských loutkářů propojuje osobité textové náměty předávané z generace na generaci a řezbářskou, výtvarnou i interpretační tradici. Navíc zde objektivně existuje řada specifik, která zdejší loutkářskou tradici významně posilují. Jsou to významní místní loutkáři a rodiny a výrazně zvýšená intenzita jejich činnosti oproti jiným oblastem, historicky doložený první český loutkář J. J. Brát, specifické lokální proměny původního repertoáru, věhlasná řezbářská dílna Suchardů v Nové Pace, loutkářská firma APAS v Josefově, mezinárodně proslulé divadlo DRAK v Hradci Králové, jednotlivé skupiny volně působících umělců, v rámci celé republiky nejpočetnější loutkářské amatérské soubory, Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, festival amatérského loutkového divadla Loutkářská Chrudim a jiné. Východočeské loutkářství bylo zapsáno na krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury v roce 2012.
kopecky_karel_490
Loutkářství na Slovensku a v Česku rozšířilo seznam UNESCO, kde již byly další české statky zapsány v minulých letech. Jsou to Slovácký verbuňk (2005), Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku (2010), Sokolnictví (2010 – přidružení ČR k nadnárodní nominaci koordinované Spojenými arabskými emiráty) a Jízdy králů na jihovýchodě České republiky (2011).
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu příprav na rekonstrukci od 5. března 2018 uzavřena.