Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > KONZERVACE FRAGMENTU PRUSKÉ UNIFORMY

KONZERVACE FRAGMENTU PRUSKÉ UNIFORMY

Součástí nové výstavy OHLASY PRUSKO-RAKOUSKÉ VÁLKY v Muzeu východních Čech v Hradci Králové je mimo jiné unikátní předměty také zajímavý fragment uniformy poručíka pruského gardového pluku Alexander z jemného vlněného sukna. Vystavení předcházela náročná konzervační práce.
Konzervaci provedla: Marcela Raková
Fotodokumentace: Miroslav Beneš, Marcela Raková
Materiál: jemné vlněné sukno, stříbrný dracoun, mosazné insignie na výložkách
Invertální číslo: MI/04 2412
Původní stav před konzervací

Původní stav před konzervací:

Jde o silně zmačkaný fragment uniformy z jemného vlněného sukna. Je znečištěn zbytky po rozkladu lidského těla a velkým množstvím ztvrdlé zeminy. Na límci je fragment výšivky vyložení ze stříbrného dracounu a na obou ramenech jsou zachované výložky s mosazným hodnostním označením poručíka pruského gardového pluku Alexander.
Původní stav před konzervací

Konzervátorský záměr:

Opatrně zbavit fragment všech zbytků rozkladu lidského těla a ztvrdlé zeminy. Co nejvíc vyrovnat zmačkanou látku. Vyčistit stříbrný dracoun a mosazné součástky na výložkách a zafixovat je.
Mechanické čištění

Konzervační postup:

Nejdřív jsem provedla důkladnou fotodokumentaci doplněnou o profesionální snímky, které vyfotografoval M. Beneš. Fotodokumentaci jsme prováděli po celou dobu konzervace. Poté jsem umístila fragment uniformy na silonovou síť, díky které lze s fragmentem lépe manipulovat.
První praní
Pak jsem začala s opatrným odstraňováním zaschlého a ztvrdlého bláta. Šupinky hlíny jsem opatrně odstraňovala pomocí očního skalpelu, zubotechnického nářadí a silonových kartáčků. Fragmenty výšivky stříbrným dracounem jsem čistila vatovými tampony namočenými v 3% roztoku kyseliny citrónové. Mosazné součásti výložek jsem opatrně očistila štětcem se skleněným vláknem. Jakmile už nebylo možné pokračovat v mechanickém čištění na suchu ohřála jsem si destilovanou vodu na teplotu 30°C a přidala do ní několik kapek Altaponu L-A.
Po prvním cyklu praní
Fragment jsem vložila do rámu na kterém byla vypnuta silonová síť a ten jsem ponořila do vlažné lázně. Zmačkané části se vlivem destilované vody začaly pomalu narovnávat. Pomocí silonového štětce jsem odmývala hlínu a jiné nečistoty. Po narovnání fragmentu jsem ho i s rámem vyjmula ze znečištěné lázně a rozložila  na filtrační papír. Zde jsem ho po obou stranách čistila tupováním vatovými tampony pěnou z Altaponu L-A. Zbytky pěny a dalších nečistot jsem vyprala opět v lázni teplé destilované vody.
Stav po restaurování
Ještě jednou jsem fragment očistila za pomoci vatových tamponů a pěny z Altaponu L-A. Nakonec jsem fragment důkladně propláchla v několika lázních z  destilované vody tak, aby v látce nezůstaly žádné zbytky Altaponové pěny. Po důkladném vyprání jsem nechala fragment volně uschnout rozložený na silonové síti. Na závěr byl stříbrný dracoun opatřen nátěrem lakem 8% Paraloidem B-72 v Toluenu a mosazné součásti výložek byly opatřeny nátěrem 8% Paraloidem B-72 s přídavkem 3% Bentriazolu 3 v Toluenu.
Stav po restaurování

Doporučení uložení fragmentu:

V depozitáři doporučuji tyto podmínky: 15-20°C, 45-55% RH. Zamezit přístup denního světla a znečištění polutanty. Při vystavení dodržovat stejné podmínky jako v depozitáři a vitrínu opatřit UV folií.

Fotodokumentace:

Stav před restaurováním
Mechanické čistění
První praní
Po prvním praní
Druhý cyklus praní
Po restaurování
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...