Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > K NOVOHRADECKÝM RYBNÍKŮM

K NOVOHRADECKÝM RYBNÍKŮM

Věra Samková, Miroslav Mikát, přírodovědecké oddělení MVČ, 25. 5. 2012
Pcháč potoční
Ve čtvrtek 24. 5. 2012 uspořádala východočeská pobočka Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ) další přírodovědeckou vycházku v rámci cyklu „Odpoledne v hradecké přírodě“.

Cílem exkurze byla soustava rybníků na potoce Biřička jižně od Nového Hradce Králové (Biřička, Cikán, Datlík a Roudnička, dva posledně jmenované jsou součástí přírodní památky „Roudnička a Datlík“). Spíš než vlastní rybníky, které znehodnocuje chov ryb a kachen, jsou pozoruhodné břehové porosty s ostřicemi a vlhké louky. Ty se představily v plné kráse rozkvetlými pryskyřníky, kohoutky, pcháči, žluťuchami, ale i orchidejemi prstnatci májovými (Dactylorhiza majalis).

Během tříhodinové vycházky představili lektoři (botanička Věra Samková, entomolog Miroslav Mikát, oba z Muzea východních Čech v Hradci Králové a ornitolog Jiří Zajíc z České společnosti ornitologické) asi čtyřiceti účastníkům rostliny a živočichy navštíveného území. Byly to druhy běžné – zejména nejmladší účastníci si užívali přestartovní přípravy a start dvou druhů nalezených chroustů – i vzácné (z ptáků to byl např. čáp černý, z bezobratlých vzácný brouk rákosin a slanisk, stehenáč Oedemera croceicollis). U samoty Datlík byli účastníci nuceni zvýšit obvyklé tempo exkurze, decentně popoháněni televizním štábem – tady nestartovali chrousti, ale žlutý záchranařský vrtulník (natáčela se tu akce do seriálu Sanitka). Cíl exkurze – rybník Roudnička, byl ostatně už na dosah, kvetoucí luční poroty na jeho březích, osvětlené zapadajícím sluncem, byly záverečnou tečkou exkurze.
Pcháč potoční (<i>Cirsium rivulare</i>)
Vlhká louka u rybníka Roudnička
Účastníci na hrázi rybníka Biřička
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...