Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > INFORMAČNÍ CENTRUM NA CHLUMU

INFORMAČNÍ CENTRUM NA CHLUMU

Mgr. L. Bičanová, MVČ, 21.11.2017
Informační centrum na Chlumu v letošním roce navázalo na úspěšnou sezónu v roce 2016. Od března do září roku 2017 a především v letní turistické sezóně, kdy bylo informační centrum návštěvníkům k dispozici každý den kromě pondělí, do prostor zrekonstruovaného strážního domku zavítalo na 4,5 tisíc návštěvníků. V Informačním centru pracovníci poskytovali informace a propagační materiály.
Zájem byl především o materiály týkající se turistických a cyklistických tras a naučných stezek v okolí bojiště. Často byly zodpovídány dotazy na možnost ubytování nebo občerstvení. V nabídce centra byla i široká škála tématicky zaměřených propagačních materiálů s vazbou na město Hradec Králové a celý Královéhradecký kraj. Prostory centra spolu s jeho službami byly využívány i k pořádání kulturních akcí.
Stejně jako v předchozích letech bylo informační středisko na Chlumu i v roce 2017 podpořeno dotací města Hradec Králové na rozvoj cestovního ruchu. V bývalém strážním domku Muzeum východních Čech v Hradci Králové poskytuje informační materiály týkající se turistických atraktivit celého Královéhradeckého kraje. Informační středisko slouží nejen návštěvníkům Muzea války 1866, ale i těm, kteří hledají informace o okolí areálu Památníku bitvy 1866 na Chlumu.

Z historie strážního domku

Spolu s rozvojem turismu v závěru 19. století se rozvíjelo i někdejší bojiště na Chlumu. Roku 1894 nechal dobřenický statkář Karel Weinrich postavit na nejvyším místě bojiště na Chlumu (334,4 m n. m.) domek pro strážce válečných pomníků. Slavnostní znovuotevření zrekonstruovaného objektu dnešního Informačního centra proběhlo v sobotu 6. července 2013.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu plánované rekonstrukce od 5. března 2018 zcela uzavřena.