Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > HUDEBNÍ RUKOPISY

HUDEBNÍ RUKOPISY

PhDr. Jaroslava Pospíšilová, historička

Ve sbírkovém fondu historického oddělení muzea se nalézají vzácné hudební rukopisy z 15. -18. století, o jejichž studium mají badatelé nejen u nás, ale i v zahraničí velký zájem. Ty nejvzácnější a badatelsky nejžádanější jsou digitalizovány a je možné je studovat na internetu v programu Manuscriptorium na adrese www.manuscriptorium.com.

Přesto je ale pro některé vědce důležitý výzkum těchto rukopisů v originále. V minulých dnech navštívil historické oddělení dr. Ian Rumbold z Velké Británie z  univerzity v Bangoru ve Welsu, který pracuje na významném projektu zaměřeném na studium evropských hudebních rukopisů z období 1480-1530. V našich rukopisech ho zajímala kodikologická problematika, která nebyla dosud zhodnocena (např. pořadí psaní not a textu, linkování, děrování stránek a pod.). Svůj zájem soustředil mimo jiné na Speciálník královéhradecký (přelom 15. a 16. století) a na iluminovaný Franusův kodex (1505).
0087V
0048R
0002V
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu příprav na rekonstrukci dokonce roku 2017 uzavřena.