Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > HRABYŇŠTÍ HOSTÉ V HRADCI KRÁLOVÉ

HRABYŇŠTÍ HOSTÉ V HRADCI KRÁLOVÉ

PhDr. Jaroslava Pospíšilová, MVČ
Na pozvání primátora města Hradce Králové Zdeňka Finka přijela dne 7. listopadu 2017 do Hradce Králové delegace ze slezské Hrabyně, vedená starostkou obce paní Zdeňkou Jordánovou. Součástí návštěvy bylo také přátelské posezení v domě U Špuláků spojené s besedou s pamětníky akce „Budujeme Slezsko“ z let 1946-1948. V jejím rámci se město Hradec Králové tehdy stalo kmotrem Hrabyně a pomáhalo s poválečnou obnovou válkou téměř zničené obce. Setkání se zúčastnila také kurátorka Muzea východních Čech Jaroslava Pospíšilová, která s sebou přinesla i dobové materiály se vztahem k této události.
kliknutím zvětšíte
Nad muzejními dokumenty, foto P. Pospíšilová
Živá diskuse probíhala zejména nad fotografiemi z návštěvy hradecké delegace v Hrabyni 18. července 1946 a také nad albem s fotografiemi předválečné podoby obce a jejího stavu po skončení bojů. Toto album věnovali tehdy hrabyňští občané svému kmotru Hradci Králové a nachází se nyní ve sbírkovém fondu muzea. Jaroslava Pospíšilová převzala od hrabyňské delegace dar muzeu: pro společenskovědní knihovnu publikace o Hrabyni a o sbírkovém fondu Slezského muzea v Opavě a upomínkovou knihu s dobovými dokumenty ke kmotrovství, která obohatí sbírkový fond muzea. Fotografie ze setkání laskavě poskytla Pavlína Pospíšilová, redaktorka Radnice.
Nad muzejními dokumenty, foto P. Pospíšilová
Starostka Hrabyně Zdeňka Jordánová při zápisu do pamětní knihy, foto P. Pospíšilová
Společná fotografie účastníků setkání, foto P. Pospíšilová
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu příprav na rekonstrukci dokonce roku 2017 uzavřena.