Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Exkurze za houbami a rostlinami na Plachtě

Exkurze za houbami a rostlinami na Plachtě

Bc. Tereza Tejklová - RNDr. Věra Samková, Ph.D., MVČ, 26. 6. 2014
Exkurze Houby a rostliny Přírodní památky Na Plachtě, foto V. Samková
Dvacítka přírodovědných nadšenců se sešla 12. června ve 14 hodin na hrázi rybníka Plachta. Tam si nejprve od organizátorek (V. Samková a T. Tejklová) exkurze Houby a rostliny Přírodní památky Na Plachtě účastníci poslechli krátké shrnutí historie lokality, dozvěděli se něco o biotopech na území PP i managementových zásazích a poté již vyrazili za houbami a rostlinami do přírodní památky Na Plachtě.
Exkurze Houby a rostliny Přírodní památky Na Plachtě, foto T. Tejklová
Vzhledem k předchozím suchým dnům nebylo hub mnoho, přesto jsme však viděli křemenáč krvavějící, několik plodnic muchomůrek růžovek a šedivek, holubinky doupňákové a mandlové, prozatím blíže neurčené vláknice, poněkud vybledlou hlívu fialovou, seschlou hlívu ústřičnou a černorosol bukový. Demonstrováno bylo samozřejmě i několik druhů chorošů - troudnatec kopytovitý, outkovka pestrá, síťkovec načervenalý či ohňovec vrbový. Zajímavým nálezem byla drobounká rážovka houbomilná parazitující na starých plodnicích korovitky březové.
Rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), foto T. Tejklová
Hruštička menší (Pyrola minor), foto V. Samková
Z rostlin se nám podařilo potkat několik druhů orchidejí - prstnatce májové, které však byly již odkvetlé, kruštík širolistý a chráněný vemeník dvoulistý. Na vřesovišti kvetl jetel alpský a čilimník nízký, ve svahu nad rybníkem Jáma pak nepůvodní druh badil úzkolistý a v louži jsme viděli žabník kopinatý. Celou vycházku jsme pak zakončili pohledem na zákonem chráněnou masožravou rostlinu rosnatku okrouhlolistou.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...