Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Gočárův skleník - designová ikona

Gočárův skleník - designová ikona

Redakce německého časopisu A&W Architektur & Wohnen, zabývajícího se architekturou, designem a bydlením, požádala Muzeum východních Čech v Hradci Králové o poskytnutí fotografie kubistického skleníku od Josefa Gočára z roku 1913 ze sbírek muzea pro připravovaný speciál „111 Design-Ikonen aus 11 Dekaden“, který přináší přehled jedinečných kusů nábytku za uplynulých 111 let. Gočárův skleník (vybraný pro rok 1913) představuje abstraktní krystalický útvar, jehož základním princem je snaha o zachycení dynamičnosti a uvedení plochy do pohybu. Společně s dalšími kusy nábytku, které Josef Gočár navrhl pro vlastní byt, tvoří výjimečný soubor, který se představil na mnoha výstavách po celém světě: 1914 Kolín nad Rýnem, 1970 Londýn, 1984 Tokio, 1991 Wail nad Rýnem, 1991 Praha, 1992 Madrid, 1992 Paříž, 1992 Montreal, 1993 Philadelphie. Od roku 2006 je součástí expozice Od pevnosti k salonu republiky v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.
Gočárův skleník v A&W Architektur & Wohnen
Skleník, Josef Gočár, 1913
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu plánované rekonstrukce od 5. března 2018 zcela uzavřena.