Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Nový příspěvek do historické sbírky muzea

Nový příspěvek do historické sbírky muzea

Dřevěná socha svatého Františka z Assisi, vysoká 90 cm, se zbytky polychromie
Historické sbírky Muzea východních Čech v Hradci Králové se rozrostly o nový příspěvek. Byla nám nabídnuta dřevěná socha svatého Františka z Assisi, vysoká 90 cm, se zbytky polychromie. Socha pochází ze Starých Nechanic z přelomu 18. a 19. století. František z Assisi, zakladatel řádu menších bratří neboli františkánů, bývá oblečen do hnědého nebo šedého hábitu a kolem pasu má uvázaný provaz se třemi uzly, které symbolizují řádové sliby chudoby, čistoty a poslušnosti. Údajně byla vyrobena řezbářem, který se podílel na výzdobě kostela v Nechanicích. Soška byla určena pro soukromého objednavatele a původně byla umístěna na starém špejcharu coby ochránce hospodářství na statku Františka Šarouna ve Starých Nechanicích (dokladem jsou fotografie z počátku 20. století z rodinného archívu). Vzhledem k tomu, že jméno František bylo rodě Šarounů zastoupeno několikrát, dědila se soška z generace na generaci až doposud. Nyní už neplnila svoji funkci ochránce také díky přestavbám, proto se rodina rozhodla nabídnout sochu muzeu. Po restaurátorském a hlavně konzervátorském zásahu rozšíří sbírky Muzea východních Čech.
Dřevěná socha svatého Františka z Assisi, vysoká 90 cm, se zbytky polychromie
Dřevěná socha svatého Františka z Assisi, vysoká 90 cm, se zbytky polychromie - detail
OTEVÍRACÍ DOBA:
denně mimo pondělí 9.00-17.00 hodin