Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > FOSILNÍ OBRATEL DRUHOHORNÍHO RYBOJEŠTĚRA

FOSILNÍ OBRATEL DRUHOHORNÍHO RYBOJEŠTĚRA

Mgr. Jan Juráček, MVČ
Fosilní obratel druhohorního ryboještěra rodu Ichtyosaurus. Sbírka MVČ. © 2016 Foto M. Beneš.
V roce 2014 byla do Muzea východních Čech v Hradci Králové převedena rozsáhlá kolekce minerálů, hornin a fosílií z Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. Při podrobné revizní prohlídce vzorků v rámci tvorby kolekce neživých přírodnin pro edukační účely byl nalezen opravdový unikát – obratel druhohorního ryboještěra rodu Ichtyosaurus. Nález pochází z jihozápadního Německa, přesněji z okolí města Bad Boll v Bádensku-Württembersku.
Ichtyosauři byli významní především v období triasu a jury tj. před 252–145 mil. lety. Tito plazi, vzdálení příbuzní dinosaurů, byli druhotně přizpůsobeni životu v mořích a oceánech. Tvarem těla připomínali ryby nebo žraloky. Délka jejich těla mohla dosahovat i několika metrů a dokázali se rychle a hbitě pohybovat. Byli živorodí a draví, živili se většinou rybami a měkkýši.
Fosílie ichtyosaura z německého Holzmadenu. © 2011 Didier Descouens.
Fosílie ichtyosaura z německého Holzmadenu. © 2011 Didier Descouens. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ichtyosau%C5%99i#/media/File:Harpoceras_%26_Ichtyosaure_%28p%29.jpg (7.3.2016)
Rekonstrukce druhu Ichthyosaurus communis. © 2009 Nobu Tamura.
Rekonstrukce druhu Ichthyosaurus communis. © 2009 Nobu Tamura. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ichthyosaurus#/media/File:Ichthyosaurus_BW.jpg (7.3.2016)
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...