Obrázek stránky
Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > EXPERIMENT: NĚKDO TO RÁD HOŘKÉ
MaléStředníVelkéExtra velké

EXPERIMENT: NĚKDO TO RÁD HOŘKÉ

EXPERIMENT: NĚKDO TO RÁD HOŘKÉ
Letní dvojčíslo časopisu Vesmír obsahuje mimořádnou přílohu – papírek, určený k testování vnímavosti hořké chuti. Zapojit se do studie genetika RNDr. Pavla Lízala, Ph.D., z Masarykovy univerzity v Brně můžete i v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Testovací papírky jsou od 18. července 2016 dostupné na recepci muzea.
Důvody výzkumu i srovnání s jinými studiemi ve světě jsou vysvětleny v třístránkovém článku Pavel Lízala a Lucie Ráčková, který najdete rovněž v letním vydání Vesmíru. První část článku si můžete přečíst také na stránkách Experiment: Někdo to rád hořké.
VÝSLEDKY: Vizualizaci výsledků anonymních dat, která genetik získává díky krátkému dotazníku, vyplněnému čtenáři Vesmíru po „ochutnání“ testovacího papírku, můžete průběžně sledovat na této stránce: Někdo to rád hořké – průběžné výsledky.
Výzkum rovněž sleduje schopnost prohnout jazyk do korýtka a třetím sledovaným znakem je barva očí účastníků studie a jejich partnerů. Experiment probíhá do září 2016.
 
> Interaktivní mapa míst kde se lze do studie zapojit: mapa
 
> Stránky časopisu: VESMÍR
 
 
Před tím, než papírový proužek vložíte na jazyk:
Nejméně 30 minut před testováním nekuřte a vyvarujte se konzumace ostře kořeněných jídel, kávy, mentolových bonbonů a žvýkaček. Těsně před otestováním je vhodné se napít trochy čisté vody.
EN  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...
 
 
 

.
© 2018 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové