Obrázek stránky
Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > European Moth Nights - společné pozorování evropských nočních motýlů
MaléStředníVelkéExtra velké

European Moth Nights - společné pozorování evropských nočních motýlů

European Moth Nights - společné pozorování evropských nočních motýlů
30. 8. 2011 - Miroslav Mikát - přírodovědecké oddělení MVČ

Ve dnech 25. 8. až 29. 8. 2011 proběhlo již poosmé pozorování evropských nočních motýlů v rámci projektu „European Moth Nights“, kterou organizují Maďarská lepidopterologická společnost a Entomologická společnost Luzern. Smyslem akce je především snaha o navázání kontaktů mezi zájemci o evropské motýly, amatéry i profesionály.

Při vlastní akci jde o synchronizované pozorování nočních motýlů v různých místech Evropy. Interval několika možných pozorovacích dní (nocí) umožňuje zvolit si, především s ohledem na počasí v pozorovacím místě, nejvhodnější termín. Výsledky pozorování se po zpracování zasílají organizátorům.

Pro své letošní pozorování v akci „8. European Moth Nights“ jsem zvolil velmi zajímavou lokalitu „Březhradské písčiny“ na jihozápadním okraji Hradce Králové. Jde o ostrůvek dosud nezarostlých písčin se vzácnou pískomilnou flórou a faunou v areálu vodního zdroje, využívaného v nedávné minulosti březhradským masokombinátem. Noční motýli byli pozorováni u světelného zdroje, 160 W výbojky, napájené přenosnou elektrocentrálou. Tropická noc ze 26. na 27. srpna slibovala dobrý úlovek, svými parametry připomínala spíš noc v severní Africe, včetně horkého, občas zesilujícího větru. Větrné poryvy sice mírnily komáří martyrium, ale zase rozháněly přiletující můry, takže výsledek pozorování (včetně odhadu početnosti jednotlivých druhů) vítr bezpochyby ovlivnil. Celkem jsem zaznamenal asi 35 druhů nočních motýlů. Nejzajímavějšími nálezy byla nenápadná, ale vzácná teplomilná můrka žlutavka jižní (Simplicia rectalis) a písčité biotopy osídlující můra osenice písečná (Agrotis vestigialis), která se právě na „Březhradských písčinách“ vyskytuje početně.
Osenice písečná (Agrotis vestigialis)
Březhradské písčiny
EN  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...
 
 
 

.
© 2018 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové