Domovská stránka > Program > PRO DĚTI > Doprovodné programy k expozicím a výstavám Muzea východních Čech v roce 2016 - vyhodnocení

Mgr. Lenka Bičanová, 16. 12. 2016, MVČ

Vyhodnocení projektu Doprovodné programy k expozicím a výstavám Muzea východních Čech v Hradci Králové

Projekt Doprovodné programy k expozicím a výstavám Muzea východních Čech v Hradci Králové se v letošním roce zaměřil k aktivitám spojených se 150. výročím bitvy u Hradce Králové. Většina výstav a část expozice byly věnovány období existence pevnosti v Hradci Králové (Život v pevnosti, Pevnost královéhradecká) nebo přímo mapovala prusko-rakouskou válku (Ve stínu války, Ohlasy prusko-rakouské války). Projekt pak doplňovaly programy zvykoslovného charakteru Fašanky, půst a dynovačky znali kluci i holky a Králické betlémy minulosti i dneška. Rozšířena byla i nabídka programů ke stálým expozicím muzea.

Programy byly školám nabízeny v katalogu interaktivních programů Muzea východních Čech v Hradci Králové, aktivně byly rozesílány na adresáře škol v průměru každý měsíc a dle poptávky. Metodika programů byla založena na interaktivních prvcích, účastníci byly zapojováni do programů formou her a tematicky zaměřených kreativních činností a pracovali s replikami sbírkových předmětů. Právě na pořízení replik sbírkových předmětů konkrétně uniforem vojáků a dobových dívčích šatů byla vynaložena největší část příspěvku. Tyto pomůcky se staly trvalou součástí nabízených programů, nepochybně zatraktivní představované válečné téma a umocní zážitek z návštěvy výstavy nebo expozice. Děti i pedagogové vítali také tvůrčí část zvláště ke zvykoslovným programům.

K dnešnímu dni navštívilo doprovodné programy přes 2 500 dětí a studentů. Vzhledem k dlouhodobé tradici a především pozitivnímu ohlasu bude projekt v roce 2017 pokračovat. V následujícím roce naváže na stávající programy a obohatí je o doprovodné programy k připravovaným výstavám.
Královéhradecký kraj
Realizováno za finanční podpory
Královéhradeckého kraje.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu plánované rekonstrukce od 5. března 2018 zcela uzavřena.