Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Dokončený archeologický výzkum

Dokončený archeologický výzkum

31. 3. 2011

Archeologické oddělení muzea východních Čech dokončilo v březnu po zimní přestávce výzkum na stavbě polní cesty v Plotištích nad Labem. Podařilo se odkrýt a zdokumentovat část germánského sídliště zahrnujícího dva zahloubené domy a velké technologické zařízení, snad vápenickou pec ze starší doby římské, tedy z období krátce po přelomu letopočtu. Vedle početných zlomků keramických nádob byla nalezena také vzácná kostěná postranice koňského postroje.

Krátce před koncem výzkumu byl náhodně objeven krecht, neboli jáma na skladování zemědělských plodin, nejčastěji řepy, se zlomky keramiky datované do 17. až 18. století. Ojedinělé zlomky keltské keramiky (1. stol. př. n. l.) a keramiky kultury se zvoncovitými poháry (konec 3. tis. př. n. l.) stejně tak, jako i starší nálezy v muzejních sbírkách dokládají, že labská terasa západně od Plotišť, Předměřic, Lochenic skrývá ještě mnohé doklady osídlení napříč celým pravěkem a zasluhuje nejen větší pozornost odborníků, ale i větší ochranu.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu příprav na rekonstrukci dokonce roku 2017 uzavřena.