Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Do pralesa ve Vysokém Chvojně

Do pralesa ve Vysokém Chvojně

Miroslav Mikát, MVČ, 14. 7. 2014
Roháček kozlík (Dorcus parallelipipedus), foto M. Mikát
24. června letošního roku proběhla další akce pořádaná Východočeskou pobočkou Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ) – cykloexkurze do Vysokého Chvojna. Hlavním cílem byl tamní prales (přírodní rezervace Buky u Vysokého Chvojna), tj. zbytek prastarého lesního porostu, který byl z běžného lesního hospodaření vyňat již v roce 1884.
V pralese ve Vysokém Chvojně, foto Květa Kalousková
Okolo dvaceti účastníků vyrazilo z Malšovic od Zděné boudy po Hradečnici a přes Bělečko směr Vysoké Chvojno. Slunné, ač nepříliš teplé odpoledne bylo pro vyjížďku ideální a měkké podvečerní světlo mezi pralesními velikány přichystalo hody pro fotografující. Miniaturní prales se staletými buky, stojícími torzy, zlomy a vývraty připomněl přítomným, jak kdysi vypadaly rozsáhlé lesy na Chvojenské plošině, mezi Hradcem Králové a Chocní.
V pralese ve Vysokém Chvojně - nad padlým velikánem, foto Květa Kalousková
I v detailech je chvojenský prales odlišný od okolních porostů, nápadný je množstvím (pra)lesních druhů hmyzu, žijících v mrtvém dřevě (jako např. roháček kozlík – Dorcus parallelipipedus) a na stromových houbách (černooranžoví potemníci Diaperis boleti). Po návštěvě pralesa jsme ještě zavítali do chvojenského arboreta. Tradiční finále a bilancování akce v místním pohostinství bylo odloženo až do Hoděšovic (na chvojenském náměstíčku byl tento civilizační výdobytek bohužel uzavřen). Několik posledních účastníků se z Hoděšovic hradeckými lesy vracelo až za hluboké tmy. Byla svatojánská noc a kolem cest svítily světlušky.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...