Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > DIGITÁLNÍ REPRODUKCE ARCHEOLOGICKÝCH SBÍREK

DIGITÁLNÍ REPRODUKCE ARCHEOLOGICKÝCH SBÍREK

Projekt digitalizace a internetové prezentace archeologických sbírek východních Čech a Slaska Opolskiego

Projekt je zaměřen na uchování a zveřejnění rozsáhlých souborů doprovodné archeologické dokumentace s cílem zpřístupnit tyto prameny široké veřejnosti, a zároveň předejít jejich znehodnocení či úplnému zániku.

Ředitelky Muzea východních Čech v HK a polského Muzea Śląska Opolskiego w Opolu se v polovině července sešly za účelem projednání spolupráce na projektu digitalizace a internetové prezentace archivních fondů, vztahujících se k archeologickým památkám ve východních Čechách a Śląsku Opolskim.

Obě muzea disponují bohatými soubory archiválií, které zahrnují terénní zápisky a plány archeologických výzkumů, inventární knihy, kartotéky, skleněné i svitkové negativy, a to od konce 19. století do současnosti. Většina těchto dokumentů existuje v jediném exempláři a představuje tak nenahraditelný zdroj informací o archeologických nálezech v obou regionech.

Společnou prezentací výsledků se obě instituce pokusí ukázat, že pravěké kultury neznaly dnešních politických hranic, a prolomit tak zažité regionální vnímání archeologického kulturního dědictví. Šíření pramenů k paměti krajiny ve svém důsledku může podpořit úctu a ohleduplnost lidí k místu, kde žijí, a to na obou stranách česko-polské hranice.
OTEVÍRACÍ DOBA:
denně mimo pondělí 9.00-17.00 hodin