Den Země

Den Země, připadající na 22. dubna, vyhlásili američtí studenti v roce 1970 s cílem podpořit přijetí nových ekologických zákonů a docílit zvýšení finačních prostředků na ochranu životního prostředí. Do Čech dorazil až o dlouhých  dvacet let později a oficiálně se u nás slaví od roku 1990.

Den Země v Muzeu - 24. dubna 2013

Den Země si v našem muzeu připomeneme ve středu 24. dubna 2013. Pro návštěvnické skupiny ze základních a středních škol i ostatní zájemce připravili pracovníci přírodovědeckého oddělení besedu s promítáním fotografií, jejichž námětem je východočeská příroda.
blatouch bahenní (Caltha palustris)

Za jarní přírodou našeho okolí

Blok přednášek bude zaměřen na nejzajímavější místa Hradecka a ohrožené skupiny rostlin a živočichů. Přednáškovou prezentaci v délce přibližně 60 minut si bude možno poslechnout od 9.00 nebo od 10.30 hodin v přednáškovém sále historické budovy Muzea na Eliščině nábřeží. Akce je určena zejména pro druhý stupeň základních škol a střední školy jako vhodný doplněk výuky přírodopisu a environmentální výchovy.

Jednotlivé termíny je možno rezervovat nejpozději do 20. dubna. Kontaktní osoba: p. Mylerová, tel: 734 203 273, e-mail: d.mylerova@muzeumhk.cz
blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus)

Výstavka živých přírodnin

Pro příležitost Dne Země bude přichystána výstavka živých přírodnin. Kromě jarních rostlin parků a hájů budou k vidění některé druhy obojživelníků a hmyzu. Zvídavým se dostanou zajímavé informace o jejich způsobu života i ochraně. Zájemci si mohou prověřit znalosti v poznávání rostlin a živočichů.
žluťásek řešetlákový (Gonepteryx rhamni)

Ohněm a mečem

Přednáška pro veřejnost, od 17.00 hodin

Netradiční metody péče o přírodu opuštěných vojenských území na příkladě lokality Na Plachtě. Přednášející: Miroslav Mikát (Muzeum východních Čech v Hradci Králové) & Blanka Mikátová (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR).
Pásové vozidlo při obnově písčiny
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...