Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Den Země 2012 v přírodní památce Na Plachtě

Den Země 2012 v přírodní památce Na Plachtě

Miroslav Mikát, Věra Samková, přírodovědecké oddělení MVČ, 23. 4. 2012

21. dubna 2012 proběhla tradiční jarní brigáda v přírodní památce Na Plachtě v Hradci Králové. Páteční předpověď počasí na první víkendový den a deštivé sobotní ráno vzbuzovaly obavy pořadatelů, kolik že přijde brigádníků. Na sraz na devátou jsme přivítali padesát účastníků, ale během slunného dne mnozí další postupně přicházeli, takže minimálně sedmdesát lidí se na letošní brigádě vystřídalo.
Budování zákopů pro blanokřídlé
Sesbíraný klest z části lokality
Úklid klestu
Vyhrabávání opadanky
Hlavním tématem letošní akce byl úklid k jihu skloněné stráně nad rybníkem Jáma. Asi hektarový prostor byl v zimě odlesněn, následně bylo nutné jej vyčistit od zbytků po těžbě a odstranit z povrchu půdy vrstvu opadanky, aby plocha nezarostla buření. Hromady větví a opadanky mohou sloužit jako úkryt pro živočichy. Sušší písčité části stráně by měla postupně osídlit vegetace a fauna suchých úhorů a vřesovišť. Spodní, k rybníku přilehlé partie by se měly přeměnit ve vlhkou louku.
Reportáž České televize z brigády na Plachtě (začátek v čase 15 minut, 35 sekund).
Menší skupina pracovala na písčině v centrální části lokality. Rozšiřovali zde nabídku hnízdních ploch pro vzácné pískomilné samotářské včely a kutilky. Vyčistili opadem zanesené písčité plochy a vykopali v písku několik mělkých „zákopů“, v jejichž stěnách si tito blanokřídlí mohou vykutat své hnízdní komůrky.

V severní části lokality se kácely náletové dřeviny (mimo jiné skupiny akátů) a pálil se klest po předchozí těžbě.

Teplé počasí lákalo ke slunění mnohé obyvatele přírodní památky – kromě běžných ještěrek byly pozorovány i zmije, písčiny ožily množstvím samotářských včel, pozornost vzbudili i tesaříci (kozlíčci) dazule s dlouhými tenkými tykadly. Na vlhké louce botanici už našli rašící růžice orchidejí – prstnatců májových.

Odborně byla akce připravena pracovníky královéhradeckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s přírodovědci Muzea východních Čech v Hradci Králové. Tradičními partnery jsou Středisko ekologické výchovy SEVER, zajišťující nářadí a čajové občerstvení a ČSOP Jaro Jaroměř.

Všem účastníkům patří dík za odvedenou práci.

Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...