Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Chrobáci a chrobáčci, aneb koho jsme to nachytali

Chrobáci a chrobáčci, aneb koho jsme to nachytali

Bc. Tereza Tejklová a RNDr. Bohuslav Mocek, MVČ, 5. 8. 2014
Entomologická krabice s modře zbarveným hmyzem děti zaujala, foto T. Tejklová
Chrobáci a chrobáčci, aneb koho jsme to nachytali... Tak zněl název bodu v odpoledním programu tábora mladých přírodovědců pořádaným občanským sdružením Quercus, za kterými jsme se vypravili do přírodní rezervace Maštale. Tam na nás již čekalo čtyřiadvacet nadšených dětí, pro které je tábor vyvrcholením celoroční práce v přírodovědeckém kroužku. V prvním bloku se děti poučili o entomologii, metodách sběru a odchytu hmyzu a zásadách práce s entomologickým materiálem. Po tomto krátkém úvodu jsme vyrazili do terénu.
Ukázka odchytu hmyzu za pomoci exhaustoru (vysavače), foto T. Tejklová
Ještě v areálu tábora na nás mávaly babočky osikové, na louce za táborem jsme si ukázali kobylku zpěvnou a drobné brouky páteříčky. U potoka pak poletovaly křehké vážky a řada drobných šidélek. Cestou k rybníku jsme viděli řadu dalších druhů motýlů a pokračovali v teoretickém výkladu o entomologii a přírodě.
Táborníci u světla, foto T. Tejklová
Po odpolední svačině a oddychu posluchačů se výklad přesunul v druhém bloku k významu barev u hmyzu, při kterém děti zaujalo zejména povídání o přítomnosti modré barvy v přírodě a k ní byla předvedena entomologická krabice s modře zbarveným hmyzem.
Pozorování nočního hmyzu, foto B. Mocek
Za listování atlasy motýlů a dalšího hmyzu nastala konečně tma a my jsme za dohledu dětí mohli rozsvítit lampu a začít lákat noční hmyz. Protože odpoledne sprchlo a ochladilo se, nebyly výsledky příliš valné. Nad příletem přástevníků šťovíkových a zelenopláštníka březového, které doplňovaly v hojném počtu drobnější druhy motýlů, například lišejníkovci, děti přesto projevovaly upřímnou radost. Nejčastější „návštěvníky“ na bílém plátně za chvíli již děti uměly přivítat i správným jménem. Nejvíc nás však potěšilo, že si táborníci ještě ráno při snídani vyměňovali dojmy a dokázali si vzpomenout, koho to vlastně nachytali.
Zelenopláštník březový, foto T. Tejklová
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...