Obrázek stránky
Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > REKORDNÍ POČET NÁVŠTĚVNÍKŮ NA CHLUMU
MaléStředníVelkéExtra velké

REKORDNÍ POČET NÁVŠTĚVNÍKŮ NA CHLUMU

REKORDNÍ POČET NÁVŠTĚVNÍKŮ NA CHLUMU
Během července zavítal do Muzea války 1866 na Chlumu rekordní počet návštěvníků
Téma bitvy, která svými důsledky měnila mocenské uspořádání v Evropě, je na Hradecku stále živé. Během měsíce července si do Muzea války 1866 na Chlumu našlo cestu o 2 000 více návštěvníků než v loňském roce.
Nejvíce zájemců zaznamenali v muzeu v neděli 3. července 2016 v den, kdy se před 150 lety na chlumském návrší odehrála rozhodující bitva krátkého, ale značně krvavého konfliktu mezi rakouským císařstvím a pruským královstvím. Během vrcholících vzpomínkových akcí na válečné události léta roku 1866 a velkolepé bitevní ukázky historických uniformovaných jednotek zavítalo do muzea přes 1 300 dospělých a dětských návštěvníků.
Muzeum bylo možné navštívit až do pozdních nočních hodin
V rámci vzpomínkových akcí 150. výročí bitvy u Hradce Králové bylo muzeum na Chlumu od pátku 1. července a také celý následující víkend otevřeno až do 21 hodin. V muzeu byl pro zájemce připraven také mimořádný cyklus komentovaných prohlídek. Pracovníci muzea pamatovali i na zahraniční návštěvníky a prohlídky expozice se tak odehrávali v anglickém a německém jazyce. Není bez zajímavosti, že pro velký zájem bylo muzeum otevřeno také v pondělí, které je obvykle zavíracím dnem. Celkem v červenci muzeum navštívilo přes 3 500 lidí a 3 600 návštěvníků vystoupalo na nedalekou rozhlednu.
Muzeum slaví 80 let od svého založení
Studovat historii bitvy u Hradce Králové a výzbroj tehdejších armád lze na Chlumu již roku 1936. Tehdy bylo v pátek 3. července veřejnosti během vzpomínek na 70. výročí bitvy slavnostně předáno Válečné museum 1866. Nové specializované muzeum bylo vystavěno v letech 1932 až 1936 z iniciativy sedláka Josefa Volfa, který jako šestiletý chlapec pozoroval válečné události roku 1866 především z rodných Máslojed.
Můj zájem o krvavé drama nezůstal utajen a já byl po léta vyhledáván od turistů a žádán za provedení a vysvětlení na bojišti. A tak jsem měl příležitost, od Prusů i Rakušanů, kteří tu válku prodělali, dozvědět se o věcech, které v žádné knize nejsou zaznamenány.“ uvádí v úvodu své knihy o historii prusko-rakouské války roku 1866 Josef Volf.
Původní budovu muzea postavil podle návrhu Ing. Františka Friedricha stavitel Antonín Šandera a náklady na výstavbu se vyšplhaly k částce 44 tisíc korun. Stavba byla realizována díky darům členů Komitétu pro udržování pomníků na bojišti Královéhradeckém a dalších příznivců. Základ tehdejší expozice představovaly soukromé sbírky členů a příznivců. V muzeu je v těchto dnech k vidění výstava připomínající nejen zajímavý vývoj budovy, ale také změny a postupné rozšiřování expozice současného Muzea války 1866 na Chlumu.
Muzeum války 1866 na Chlumu je možné navštívit až do 30. září mimo pondělí každý den od 9 do 17 hodin. Rozhledna je otevřena vždy od úterý do neděle až do konce srpna. V září a říjnu je provoz rozhledny omezen pouze na víkendy.
EN  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...
 
 
 

.
© 2018 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové