Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM – PŘÍBĚH TŘETÍ

CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM – PŘÍBĚH TŘETÍ

Pojďte s námi za tajemstvím starých fotografií nashromážděných při přípravě nové výstavy CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM představující historii a zajímavosti z dívčího školství od konce šedesátých let 19. století a první poloviny 20. století v Hradci Králové a okolí.
Tělocvik studentek odborné školy, Karolína uprostřed

KAROLINA LISECOVÁ

Karolina Lisecová nastoupila do prvního ročníku dvouleté královéhradecké Odborné školy pro ženská povolání ve školním roce 1932/33. Tato vysoká světlovlasá dívka prokázala neobyčejný umělecký a výtvarný talent, který dokazují nejen její školní práce - návrhy halenek, šatů a módních doplňků, ale i vlastní výrobky, školní vzorníky a pozdější realizace těchto návrhů. Vlastní portrét Karolíny Lisecové nám zůstává skryt, možná i proto, že tato dívka na fotografiích stála většinou skromně vzadu, takže nechme vlastní fantazii při pohledu do její tváře na těchto fotografiích, aby nám tuto tvář přiblížila.

Návrhy šatů a halenek - školní práce Karoliny Lisecové
Díky rodině Karoliny Lisecové se do muzejních sbírek dostal unikátní soubor fotografií ze školních hodin tělocviku, kde Karolína a její spolužačky na dvoře školy pro fotografa předvedly svoji sportovní zdatnost při tělocvičných sestavách a pro tentokrát vzadu nezůstala. Zajímavá je i amatérská fotografie školní kuchyně pořízená ve školním roce 1932/33.
Studentky při cvičebních sestavách, Karolina ve druhé řadě a na fotografii vpravo
Hodina vaření Karoliny a jejích spolužaček, amatérská fotografie, školní rok 1932/33

Výstava bude otevřena od pátku 21. června 2013 v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu plánované rekonstrukce od 5. března 2018 zcela uzavřena.