Obrázek stránky
Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM – PŘÍBĚH PÁTÝ
MaléStředníVelkéExtra velké

CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM – PŘÍBĚH PÁTÝ

CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM – PŘÍBĚH PÁTÝ
Pojďte s námi za tajemstvím starých fotografií nashromážděných při přípravě nové výstavy CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM představující historii a zajímavosti z dívčího školství od konce šedesátých let 19. století a první poloviny 20. století v Hradci Králové a okolí.

Výstava bude otevřena od pátku 21. června 2013 v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

KVĚTA ČERNOHORSKÁ


...dívka s krásným úsměvem se vyučila dámskou krejčovou v krejčovství paní Anežky Balcarové a při vyučení absolvovala Odbornou školu pro učednice oděvních živností, která fungovala několikrát v týdnu při hradecké odborné škole pro ženská povolání. Květa si jako švadlena ušila svatební šaty sama, vyšívání, háčkování a ruční práce ji bavily celý život.
Výučný list, 1939
V Hradci Králové byla Odborná škola pro učednice ženských živností oděvních volně přidružena k odborné škole pro ženská povolání 1913. Tato tříletá škola byla povinná pro učednice dámského krejčovství, šití prádla, květinářky, modistky, kožešnice a stínidlářky. Studentky se seznamovaly s tím, co vše je třeba k provozování vlastní živnosti. Mezi odborné předměty patřilo: dekorativní kreslení, kreslení střihů a šití prádla, modistství, nauka o látkách. Po absolvování této školy obdržely učednice tovaryšský list.
Svatební fotografie a portrét Květy
EN  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...
 
 
 

.
© 2018 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové