Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM – PŘÍBĚH DRUHÝ

CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM – PŘÍBĚH DRUHÝ

Pojďte s námi za tajemstvím starých fotografií nashromážděných při přípravě nové výstavy CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM představující historii a zajímavosti z dívčího školství od konce šedesátých let 19. století a první poloviny 20. století v Hradci Králové a okolí.

Anna Košťálová

Tato drobná energická dívka by ve své cestě za vzděláním rozhodně mohla jít příkladem. V Hradci Králové chodila na měšťanskou školu na Pospíšilově třídě (Dívčí měšťanská škola prof. Drtiny) a po dostavbě komplexu Masarykových škol také do této nové moderní školy. Poté nastoupila královéhradeckou na Městskou odbornou školu pro ženská povolání, kde ve školním roce 1931/32 absolvovala obor této školy: Roční školu rodinnou. Protože Anna čekala až její budoucí manžel dostuduje vysokou školu, rozhodla se ve svém vzdělávání pokračovat.
Na výletě s přáteli - Hvozdnice 1931, Anna se opírá o řidítka motocyklu Harley-Davidson
Její náplň studia a výběr škol nejen v Hradci Králové, ale i v Čechách a na Moravě je obdivuhodný. Školní rok 1932/33 strávila na internátní Soukromé škole školských sester v Moravské Třebové, pak se vrátila zpět do Hradce Králové a v letech 1933 až 1935 absolvovala speciální kurzy těsnopisu, šití a vaření, které pořádala kongregace Školských sester de Notre Dame. Ve školním roce 1935/36 studovala Státní hospodyňskou školu v Chrudimi. Ve školním roce 1935/36 si stačila ještě na filozofické fakultě pražské univerzity udělat státní zkoušku z německého jazyka. V roce 1938 absolvovala šestinedělní kurz vaření v Praze pořádaný Českou školou kuchařskou a Spolkem Domácnost. Získané znalosti zúročila posléze při svém působení ve školství.
Vysvědčení o státní zkoušce z němčiny, Anna v roce 1932

Výstava bude otevřena od pátku 21. června 2013 v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

úterý až pátek:
16.00–20.00 hodin