Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM – PŘÍBĚH ČTVRTÝ

CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM – PŘÍBĚH ČTVRTÝ

Pojďte s námi za tajemstvím starých fotografií nashromážděných při přípravě nové výstavy CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM představující historii a zajímavosti z dívčího školství od konce šedesátých let 19. století a první poloviny 20. století v Hradci Králové a okolí.

BOŽENA DERNEROVÁ

Tato tmavovláska s uhrančivýma očima nastoupila na královéhradeckou odbornou školu pro ženská povolání ve školním roce 1924/25. Po absolvování dvouleté odborné školy využila možnost pokračovacího studia a ve školním roce 1928/29 absolvovala Roční školu rodinnou, která nabízela výuku předmětů - český jazyk, počty, zdravovědu a péči o dítě, šití prádla, šatů, modistství a nauku o látkách, praní a žehlení, domácí hospodaření, vaření a nauku o potravinách, ale také tělocvik a zpěv.
Božena Dernerová, vysvědčení z městské školy pro ženská povolání
Prioritní zůstala průprava v dovednostech, jež jsou nezbytné pro zajištění chodu domácnosti, tedy v šití a vaření, kterým bylo věnováno nejvíce vyučovacích hodin. Božena Dernerová využila svoje získané dovednosti z odborné a rodinné školy také v zaměstnání, které získala jako vychovatelka v pražské židovské rodině.
Školní práce - vzorníky látek

Výstava bude otevřena od pátku 21. června 2013
v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...