Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Česká televize v muzeu natáčela historické opony

Česká televize v muzeu natáčela historické opony

17. 10. 2011 - PhDr. Jaroslava Pospíšilová, historička muzea

V pátek 14. října 2011 dopoledne obsadil vestibul druhého patra Kotěrovy budovy štáb České televize, aby zde natočil záběry dvou divadelních opon ze sbírek našeho muzea:  hradecké z roku 1838 a kuklenské z roku 1893. Hradecká opona pochází z divadelního sálu v hostinci U zlatého orla, kde je v současnosti druhá  scéna Klicperova divadla, studio Beseda. Jejím autorem je malíř Tobiáš Mössner. Kuklenská patřila ochotnickému divadelnímu spolku Tyl a byla původně umístěna v hostinci U Pilnáčků na Pražské třídě. Samotnému natáčení předcházela důkladná prohlídka jejich stavu provedená  našimi konzervátorkami a transport z depozitáře na hlavní budovu. Jedině tady totiž bylo možné jejich úplné rozvinutí tak, jak filmaři potřebovali.

Záběry opon se objeví na druhém programu České televize v dalším pokračování seriálu „Toulek za uměním“, který je tentokrát věnován malovaným oponám českých divadel. Námět připravil na základě své publikace znalec historie ochotnického divadla Jiří Valenta, který bude seriálem provázet. Pořad má být šestidílný, premiéry jednotlivých dílů budou vysílány vždy v neděli  v 9,15 a  jejich reprízy ve středu a pátek. První díl je připraven na  6. listopadu 2011. Opony z našich sbírek se objeví ve třetí části, věnované oponám nejstarším. Diváci by tento díl měli - podle informací štábu ČT - zhlédnout v neděli 20. 11. 2011.

Opony_ČT_026
Opony_ČT_017