Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Architekt Jan Kotěra (1871–1923)

Architekt Jan Kotěra (1871–1923)

Architekt Jan Kotěra (1871 – 1923)
V letošním roce si připomínáme 90. výročí od úmrtí vůdčí osobnosti české moderní architektury profesora Jana Kotěry (18. 12. 1871 – 17. 4. 1923). Nesmazatelnou stopu zanechal v Hradci Králové svým projektem velkolepě pojaté muzejní budovy na labském nábřeží, která se otevřela veřejnosti v roce 1913. I jeho další královéhradecké realizace a úpravy (např. Grandhotel s bývalým Okresním domem nebo Pražský most) zahájily spolu s pracemi jeho následovníků Josefa Gočára, bratří Jana a Václava Rejchlových, Oldřicha Lisky, Vladimíra Fultnera a dalších přeměnu bývalého pevnostního města v moderní centrum severovýchodních Čech.
U příležitosti stoletého výročí otevření královéhradeckého muzea byl natočen krátký film s architektem Davidem Vávrou v roli Jana Kotěry.
Více o budově muzea.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...