Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Začátek archeologického výzkumu v trase D11

Začátek archeologického výzkumu v trase D11

PhDr. Miroslav Novák, MVČ, 14. 8. 2014
Začátek skrývky ornice
V pondělí 21. července 2014 zahájilo Muzeum východních Čech v Hradci Králové další etapu záchranného archeologického výzkumu v trase dálnice D11. Na polích mezi Plačicemi a Stěžery čeká na prozkoumání téměř 20 hektarů.
Archeologický dohled při skrývce
Na dvou třetinách této plochy je očekáváno možná přes dva tisíce archeologických objektů. Převažují zde stopy po konstrukcích nadzemních kůlových domů a podzemní obilní sila únětické kultury ze starší doby bronzové (19. - 17. stol. př.n.l.). Předpokládány jsou i žárové hroby lužické kultury z mladší doby bronzové (13. - 10. stol. př.n.l.) a kostrové hroby z raného středověku (11. - 13. stol. n.l.).
Začišťování nalezených objektů
Výzkum plánovaný do konce května příštího roku bude po celou dobu probíhat v souběhu se stavebními pracemi a zaměří se přednostně na místa, kde je nutné se stavbou začít nejdříve. Část těchto ploch byla již prozkoumána a uvolněna pro stavbu v letech 2012 a 2013.
Zavlažování vyschlé plochy výzkumu
Detail archeologického objektu
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...