Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > AMATÉRSKÁ MALBA PJETTET

AMATÉRSKÁ MALBA PJETTET

výstava v Kavárně muzeum

Výstava je otevřena

od 26. září 2012 denně mimo pondělí vždy od 9.00 do 17.00 hodin.
PJETTET - výtvarná výstava v Kavárně muzeum

Pět různých jmen, pět rozdílných osudů, jeden společný zájem. Malování. Každá z nich začínala jinde, jindy a jinak. Společně se setkaly v klubu seniorů v Hradci Králové a vznikla nerozlučná „pětka“ – sdružení s názvem PJETTET. Dovolte nám nyní představit tvorbu těchto pěti dam v prostorách muzejní kavárny a zpříjemnit tím Vaše chvíle odpočinku u dobré kávy.

Vernisáž se bude konat v úterý 25. září v 17.00 hodin v hlavní budově muzea.

Výstava je organizována v rámci Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity 2012, s důrazem na podporu vitality a důstojnosti všech osob. Více na www.mpsv.cz/cs/11696
PJETTET - výtvarná výstava v Kavárně muzeum

PJETTET

Když se zamyslím nad počátky mého výtvarného snažení a vůbec vztahu k výtvarnému umění, vychází mi z toho jednoznačně jako viník svatý Mikuláš. Nevím, zda to měl v úmyslu, ale když mi v tom nejrannějším dětství nadělil první pastelky a omalovánky, nemohlo to dopadnout jinak, než že po vybarvování přišlo i kreslení a malování a své výtvory jsem pak páchala s menšími či většími přestávkami po celý život. S věkem jsem postupně začala objevovat krásu v dílech našich i světových malířů. Bohužel, na jejich plátna jsem se chodila jen příležitostně dívat a mít doma originál – o tom jsem dlouho mohla jenom snít. A tak jsem si začala vyrábět originály sama! Malovat nemohu na povel, ne vždy je chuť a ne vždy se daří, barvičky rozkládám jen občas, když cítím, že je pro to vhodná konstelace – pak je to pro mne i výborná relaxace.

Teta Věra Černá

Malovat jsem začala již v útlém dětství kdy jsem počmárala kde co. Pokračovalo to ve škole, ale ne v předmětu kreslení. Moje žákovská knížka byla plná poznámek typu „maluje ve vyučování princezny“. Od princezen jsem přešla k návrhům šatů sobě i spolužačkám. Život utíkal, povinnosti přibývaly. Ještě jsem si dvakrát koupila barvy – vždy před mateřskou dovolenou, ale ty pokaždé vyschly. Až v důchodu jsem si uvědomila, že mám poslední šanci. Znovu jsem se do malování pustila i když to zdaleka nebylo jednoduché.Můj život to ale obohatilo, získala jsem nové kamarádky s kterými si svá díla hodnotíme a radíme si. Snažím se, aby se mi moje obrázky a obrazy stále lépe dařily a aby se líbily mně a třeba i někomu jinému.

Teta Růža Žemličková

Olejomalbu obdivuji již od mládí. Ráda jsem chodila na výstavy obrazů jak jen to šlo. Malovat jsem začala v 68 letech. Na Univerzitu třetího věku mě přihlásil syn. Ráda maluji krajiny a květiny. Snažím se zachytit na plátně přirozenou krásu. Hledám svůj vlastní styl. Snažím se ve svých obrazech vytvořit pocit hloubky, světlo a stín. Mám ráda teplé barvy. Různorodé barvy krajiny vzbuzují touhu zachytit tuto krásu na plátně. V malování jsem pro sebe objevila uspokojení a potěšení.

Teta Anna Zlatová

Dětství jsem prožila na vesnici v Orlických horách. Ta byla o letních prázdninách útočištěm pražských malířů, kteří byli často hosty mých rodičů. Asi od té doby jsem začala přemýšlet o malování. Bavilo mě to už na škole. V zaměstnání jsem se seznámila s hradeckým malířem, výborným krajinářem, p. Jaroslavem Fröhlichem, který mě přivedl do kurzů kreslení k ak. malíři A. Doležalovi později k ak. malíři Morávkovi. Bohužel jsem do tohoto kurzu z důvodu jiných povinností, chodila velmi krátce. K opravdovému kreslení a malování jsem se dostala až v seniorském věku. Nejdříve v ZUŠ na Střezině, později na Univerzitě třetího věku u ak. malířky Jany Bitnerové.

Teta Helena Kokrdová

Inspirativní prostředí rodných Jižních Čech mě již od mládí inspirovalo a lákalo k výtvarnému projevu. Bohužel jsem velmi dlouho k realizaci svých představ neměla vhodné podmínky a čas. Teprve v roce 2008 pod vedením ak. malířky Jany Bitnerové v rámci vzdělávacího programu pro seniory pod záštitou VŠ pedagogické v Hradci Králové jsem měla možnost seznámit se s výtvarnými technikami, zejména olejomalbou. Tato umělecká oblast mě oslovila natolik, že doposud nepřetržitě ve svém volném čase maluji. Inspirací mi jsou místa v ČR i zahraničí, která jsem navštívila, či předlohy.

Teta Růžena Rákosníková
Plakát výstavy PJETTET