Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > AMATÉRSKÁ MALBA PJETTET - II. část

AMATÉRSKÁ MALBA PJETTET - II. část

výstava v Kavárně muzeum

Výstava bude otevřena

od 14. prosince 2012 denně mimo pondělí vždy od 9.00 do 17.00 hodin.
Teta Růža Žemličková
V rámci Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity 2012 vám představujeme tvorbu pěti dam, které mají jeden společný zájem – malbu. Potkaly se na Univerzitě třetího věku a založily sdružení “Pjettet”. Svá díla nyní společně vystavují v prostorách muzejní kavárny. Od 14. prosince si v rámci druhé části výstavy můžete prohlédnout jejich další tvorbu.

Srdečně zveme na otevření výstavy ve čtvrtek 13. prosince od 17.00 hodin.
Teta Věra Černá
Teta Helena Kokrdová
Teta Růžena Rákosníková
Teta Anna Zlatová

PJETTET

Když se zamyslím nad počátky mého výtvarného snažení a vůbec vztahu k výtvarnému umění, vychází mi z toho jednoznačně jako viník svatý Mikuláš. Nevím, zda to měl v úmyslu, ale když mi v tom nejrannějším dětství nadělil první pastelky a omalovánky, nemohlo to dopadnout jinak, než že po vybarvování přišlo i kreslení a malování a své výtvory jsem pak páchala s menšími či většími přestávkami po celý život. S věkem jsem postupně začala objevovat krásu v dílech našich i světových malířů. Bohužel, na jejich plátna jsem se chodila jen příležitostně dívat a mít doma originál – o tom jsem dlouho mohla jenom snít. A tak jsem si začala vyrábět originály sama! Malovat nemohu na povel, ne vždy je chuť a ne vždy se daří, barvičky rozkládám jen občas, když cítím, že je pro to vhodná konstelace – pak je to pro mne i výborná relaxace.

Teta Věra Černá

Malovat jsem začala již v útlém dětství kdy jsem počmárala kde co. Pokračovalo to ve škole, ale ne v předmětu kreslení. Moje žákovská knížka byla plná poznámek typu „maluje ve vyučování princezny“. Od princezen jsem přešla k návrhům šatů sobě i spolužačkám. Život utíkal, povinnosti přibývaly. Ještě jsem si dvakrát koupila barvy – vždy před mateřskou dovolenou, ale ty pokaždé vyschly. Až v důchodu jsem si uvědomila, že mám poslední šanci. Znovu jsem se do malování pustila i když to zdaleka nebylo jednoduché.Můj život to ale obohatilo, získala jsem nové kamarádky s kterými si svá díla hodnotíme a radíme si. Snažím se, aby se mi moje obrázky a obrazy stále lépe dařily a aby se líbily mně a třeba i někomu jinému.

Teta Růža Žemličková

Olejomalbu obdivuji již od mládí. Ráda jsem chodila na výstavy obrazů jak jen to šlo. Malovat jsem začala v 68 letech. Na Univerzitu třetího věku mě přihlásil syn. Ráda maluji krajiny a květiny. Snažím se zachytit na plátně přirozenou krásu. Hledám svůj vlastní styl. Snažím se ve svých obrazech vytvořit pocit hloubky, světlo a stín. Mám ráda teplé barvy. Různorodé barvy krajiny vzbuzují touhu zachytit tuto krásu na plátně. V malování jsem pro sebe objevila uspokojení a potěšení.

Teta Anna Zlatová

Dětství jsem prožila na vesnici v Orlických horách. Ta byla o letních prázdninách útočištěm pražských malířů, kteří byli často hosty mých rodičů. Asi od té doby jsem začala přemýšlet o malování. Bavilo mě to už na škole. V zaměstnání jsem se seznámila s hradeckým malířem, výborným krajinářem, p. Jaroslavem Fröhlichem, který mě přivedl do kurzů kreslení k ak. malíři A. Doležalovi později k ak. malíři Morávkovi. Bohužel jsem do tohoto kurzu z důvodu jiných povinností, chodila velmi krátce. K opravdovému kreslení a malování jsem se dostala až v seniorském věku. Nejdříve v ZUŠ na Střezině, později na Univerzitě třetího věku u ak. malířky Jany Bitnerové.

Teta Helena Kokrdová

Inspirativní prostředí rodných Jižních Čech mě již od mládí inspirovalo a lákalo k výtvarnému projevu. Bohužel jsem velmi dlouho k realizaci svých představ neměla vhodné podmínky a čas. Teprve v roce 2008 pod vedením ak. malířky Jany Bitnerové v rámci vzdělávacího programu pro seniory pod záštitou VŠ pedagogické v Hradci Králové jsem měla možnost seznámit se s výtvarnými technikami, zejména olejomalbou. Tato umělecká oblast mě oslovila natolik, že doposud nepřetržitě ve svém volném čase maluji. Inspirací mi jsou místa v ČR i zahraničí, která jsem navštívila, či předlohy.

Teta Růžena Rákosníková
Plakát AMATÉRSKÁ MALBA PJETTET - II. část

plakát výstavy
(kliknutím zvětšíte)
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu plánované rekonstrukce od 5. března 2018 zcela uzavřena.