Obrázek stránky
Domovská stránka > Novinky > TISKOVÉ ZPRÁVY > Archív tiskových zpráv
MaléStředníVelkéExtra velké

Archív tiskových zpráv

TISKOVE ZPRAVY - archiv
16. 3. 2018

Významný archeologický objev pod budoucím parkovacím domem v areálu Gayerových kasáren v Hradci Králové - tisková zpráva

Archeologický výzkum prováděný v posledních dnech Muzeem východních Čech v Hradci Králové v místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách přinesl unikátní objev dobře zachovaných pozůstatků celé jedné z částí královéhradecké bastionové pevnosti z 18. století. Jde o nejvýznamnější nález svého druhu nejen v Hradci Králové, ale je také ojedinělý v národním měřítku.
29. 11. 2017

MUZEJNÍ ADVENTNÍ TRH 2017 - tisková zpráva

Výjimečný svojí prodlouženou otevírací dobou a větším prostorem pro prezentaci výrobků a ukázek poctivé řemeslné práce bude letošní třídenní Muzejní adventní trh. Tradiční akci v královéhradeckém muzeu a na Eliščině nábřeží každoročně navštíví přes 8000 návštěvníků. Vedle výrobků 127 prodejců a řemeslníků nebude chybět ani živý betlém s oslíkem, vánoční fotoateliér, dílna pro děti a občerstvení ve speciálně pro tuto příležitost znovuotevřené vyhlášené Kavárně Muzeum.
26. 10. 2017

MUZEUM ZAVÍRÁ VÝSTAVY - tisková zpráva

Pouhých několik dní zbývá do ukončení posledních třech výstav v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. V listopadu mohou návštěvníci ještě navštívit nedělní program pro děti, na začátek prosince je připraven tradiční Muzejní adventní trh a poté bude budova muzea na Eliščině nábřeží na více než rok z důvodu plánované rekonstrukce zcela uzavřena.
11. 9. 2017

NOVÁ PUBLIKACE VELKÁ VIZITA! - tisková zpráva

Výstavu nazvanou Velká vizita! mají možnost vidět návštěvníci Muzea východních Čech v Hradci Králové až do 5. listopadu 2017, nyní tuto výstavu doplňuje i nová kniha, kterou muzeum vydalo. Publikace autorky Pavly Koritenské, která je i kurátorkou výstavy, dostala název Velká vizita! …v Hradci Králové za první republiky.
5. 4. 2017

Velká vizita - tisková zpráva

Historie zdravotnictví a sociálně zdravotní péče v Hradci Králové, především v období první republiky, je představena v rozsáhlé výstavě Velká vizita! doplněné samostatnou instalací o zřízení Lékařské fakulty v Hradci Králové. Až do začátku listopadu se lze seznámit také s historií domácí péče a zdravotnických pomůcek využívaných pacienty v prvorepublikových domácnostech, kde se tehdy pro léčení různých neduhů používala především horská slunce, ohřívače, nosní nálevky a inhalátory, ale i klystýry a macerační přístroje. K uskutečnění výstavy pomohla ve výrazné míře i řada drobných dárců a zapůjčitelů z celé republiky.
21. 10. 2016

SPOLUPRÁCE NA TVORBĚ VÝSTAVY VELKÁ VIZITA! - TISKOVÁ ZPRÁVA

Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje na rok 2017 výstavu o historii zdravotnictví a lékařské péče města Hradec Králové, a to s důrazem na období první republiky. Muzeum žádá odbornou i laickou veřejnost o zápůjčku, případně darování předmětů, které by mohly vhodně doplnit připravovanou výstavu o dobové fotografie, zdravotní pomůcky domácí péče o nemocné, učební pomůcky z oblasti zdravovědy, vybavení lékařských ordinací, oblečení sester a zdravotnického personálu, lékařské kufříky a další předměty.

19. 9. 2016

OHLASY PRUSKO- RAKOUSKÉ VÁLKY - tisková zpráva

Raritní historické fotografie památkové zóny vznikající již v 19. století na bojišti prusko-rakouské bitvy u Hradce Králové, ale i alternativní pruská zadovka systému Luck jsou k vidění na nové výstavě Ohlasy prusko-rakouské války v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.
11. 7. 2016

Ve stínu války - tisková zpráva

Návštěvníci se budou moci vydat ve stopách přímého účastníka válečného tažení z léta roku 1866 Ladislava Prokopa, rodáka z východních Čech, a to podle jeho autentických vzpomínek. Nová výstava představí průběh prusko-rakouské války jako klíčové události 19. století.
21. 6. 2016

Mezinárodní konference Prusko-rakouská válka 1866 - tisková zpráva

Cílem třídenní konference je především skloubit nejnovější poznatky z oblasti historie vojenství, týkající se roku 1866, s aktuálními metodami historického bádání jako takového.
17. 5. 2016

Královéhradecká muzejní noc 2016 - tisková zpráva

Královéhradecká muzejní noc je již 9. ročníkem, kterým se v pátek 27. května 2016 muzea v Hradci Králové a okolí připojí k celorepublikovému cyklu muzejních nocí. Muzejní noc začíná v 18 hodin a končí úderem půlnoci. V Muzeu východních Čech v Hradci Králové podnikněte během Muzejní noci v pevnosti exkurzi do doby korzetů, nákladných sukní a nezbytných slunečníků. Potkejte uniformované hrdé důstojníky císařského vojska, navštivte dobový ples a malé kursy valčíku, dobové knihkupectví páně Pospíšila či věhlasný fotoateliér malíře Adolfa Russe.
25. 4. 2016

Průzkum Ossaria na Chlumu - tisková zpráva

Dne 20. dubna 2016 došlo k otevření Ossaria na Chlumu, v němž jsou pietně uchovávány ostatky padlých v prusko-rakouské válce roku 1866. Podnětem k otevření Ossaria se stalo natáčení dokumentu České televize s názvem Muži z Aleje mrtvých, na jehož realizaci se odborníci Muzea východních Čech podílejí. Za dohledu historika, archeologa i pracovníků Národního památkového ústavu a Královéhradeckého kraje byly z Ossaria vyzdviženy ostatky pohřbených osob. Zároveň bylo v Ossariu nalezeno několik artefaktů militární povahy, např. knoflíky, přezky, odznak k rakouského čaka a další kovové části výstroje, nevšední především relativně dobře dochovaná kožená peněženka.
25. 3. 2016

NOVÁ PUBLIKACE PRUSKO-RAKOUSKÁ VÁLKA ROKU 1866: VÝZBROJ A VÝSTROJ - tz

V roce 2016 si připomínáme 150. výročí prusko-rakouské války, jež se odehrála během léta roku 1866. Válka mezi Pruskem a Rakouskem byla klíčovým konfliktem 19. století s dalekosáhlými důsledky pro vývoj v širší Evropě. Muzeum východních Čech představí v sobotu 26. března při zahájení návštěvnické sezony Památníku války 1866 na Chlumu dlouho očekávanou knihu.
22. 3. 2016

ZAHÁJENÍ SEZÓNY 2016 NA CHLUMU - tisková zpráva

Mimořádnou příležitost budou mít návštěvníci Památníku bitvy 1866 na Chlumu. Muzeum války 1866 se v sobotu 26. března 2016 otevře s předstihem a navíc s atraktivním programem. V průběhu dne se představí jednotky rakouských a pruských vojáků v dobových uniformách a návštěvníci budou mít možnost během přednášky nahlédnout do života tehdejšího civilního obyvatelstva v průběhu války. V rámci série vzpomínkových akcí k 150. výročí bitvy u Hradce Králové se představí další novinka – dlouho očekávaná unikátní publikace Prusko-rakouská válka roku 1866: Výzbroj a výstroj.
26. 2. 2016

ŽIVOT V PEVNOSTI - tisková zpráva

Pestrým všedním i svátečním životem obyvatel královéhradecké bastionové pevnosti Vás provede nová výstava. Nahlédněte do domácnosti královéhradecké měšťanské rodiny nakladatele J. H. Pospíšila, do fotoateliéru významných fotografů nebo inspirativního módního salónu s dobovou módou a seznamte se s možnostmi vzdělávání a vysokou úrovní školství ve městě. Život v Hradci Králové měl nejrůznější podoby a potkávali se zde měšťané, duchovenstvo, školní mládež i vojáci.
8. 10. 2015

PEVNOST KRÁLOVÉHRADECKÁ - tisková zpráva

Důležitost Hradce jako opěrného bodu za prusko-rakouských válek v 18. století vedla k rozhodnutí proměnit město v pevnost. Nová výstava připomene výročí 250 let od zahájení výjimečné stavby královéhradecké bastionové pevnosti.
22. 9. 2015

HURÁ DO ŠKOLY! - tisková zpráva

Výstava o prvňáčcích a (nejen) pro prvňáčky ze sbírek Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze, která představí např. rozsáhlou kolekci slabikářů, didaktických obrazů k výuce abecedy, prvotního počítání či krasopisu.
2. 7. 2015

POD HLADINOU MOŘE - tisková zpráva

Výstava nabízí pohled na tvorbu mladých studentů Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Turnově, jejich osobitou stylizaci forem, kombinaci materiálů, zpracování a v neposlední řadě i rozvíjející se umělecký názor. Dominují zde práce uměleckých kovářů a jejich rejnoci, chobotnice a různé druhy ryb. Ani šperkaři, rytci kovů a rytci drahých kamenů se svými drobnějšími díly nezůstali pozadu.
25. 5. 2015

ZPRÁVA O MUZEJNÍ NOCI POD PLACHTAMI

Rekordní návštěvnost Muzejní noci pod plachtami, přes 4 400 návštěvníků, zaznamenalo Muzeum východních Čech v Hradci Králové v rámci 8. ročníku Královéhradecké muzejní noci. A protože v roce 2015 muzeum pluje na vlnách pod plachtami, tak se i celovečerní program nesl v duchu plachetnic, námořníků, vojáků a pirátů. Na 200 návštěvníků v rámci muzejní noci přivítalo i Muzeum války 1866 na Chlumu, kde si zájemci mohli prohlédnout ukázky výzbroje a výstroje pruské či rakouské pěchoty, dělostřelectva, jezdectva a dalších jednotek – doplněné přehlednými modely válečné strategie a bojujících vojsk.
15. 5. 2015

KRÁLOVÉHRADECKÁ MUZEJNÍ NOC 2015

Královéhradecká muzejní noc je již 8. ročníkem, kterým se muzea a galerie v Hradci Králové a okolí připojují v pátek 22. května 2015 do celorepublikového cyklu muzejních nocí. Akce se koná s podporou města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje.
6. 5. 2015

SVOBODA PŘIŠLA V MÁJI - tisková zpráva

Před sedmdesáti lety ukončil podpis bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa válečný konflikt na evropské půdě. Konflikt, který milionům lidí přinesl utrpení a zkázu. Jaké byly poslední dny války a první dny svobody v Hradci Králové a dalších místech našeho kraje ? Odpovědět na tuto otázku je snahou výstavy SVOBODA PŘIŠLA V MÁJI – KVĚTEN 1945 VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH, kterou Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravilo k 70. výročí konce 2. světové války a osvobození Československa od nacismu.
23. 4. 2015

OCHECHULE, ĎASOVÉ A DALŠÍ BÁJNÍ TVOROVÉ MOŘÍ - tisková zpráva

Výstava OCHECHULE, ĎASOVÉ A DALŠÍ BÁJNÍ TVOROVÉ MOŘÍ se tak trochu vrací k samým počátkům muzejnictví. Je pojata ve stylu kabinetu kuriozit, sbírek vytvářených v období renesance a baroka, které byly předchůdci dnešních muzeí. Představuje živočichy, o nichž se domníváme, že byli předobrazem mýtických tvorů a zamýšlí se nad možnými způsoby vzniku legend.
1. 4. 2015

NA VLNÁCH POD PLACHTAMI - tisková zpráva

Jedinečný soubor sbírkových předmětů s námořní tématikou z několika státních institucí doplněný předměty ze soukromých sbírek přiblíží v nové výstavě Muzea východních Čech v Hradci Králové život na moři, stavbu a konstrukci plachetních lodí, koloniální obchod, válečné námořnictvo a inspirativní plavby několika našich krajanů v 16. – 18. století.
19. 2. 2015

KRÁLOVÉHRADECKÝ POKLAD - tisková zpráva

Za zvláštních bezpečnostních podmínek bude v Muzeu východních Čech v Hradci Králové otevřena výstava KRÁLOVÉHRADECKÝ POKLAD - DENÁROVÁ MĚNA V ČESKÝCH ZEMÍCH. Poklad převážně českých denárů nalezený v roce 1970 v Hradci Králové doplní depoty z Čistěvsi, Hřibska, Radíkovic nebo Černožic. Tyto cenné soubory dosud pohromadě nikdy prezentovány nebyly.
9. 2. 2015

DEKLARACE O VZÁJEMNÉ SPOLUPRÁCI UHK A MVČ - tisková zpráva

Pestré výstavy pro veřejnost, rozkvět nabídky celoživotního vzdělávání, bohatší možnosti praxí pro studenty i rozvoj vědecké a publikační činnosti. Aby dosáhly těchto vizí, zpečetily Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové a Muzeum východních Čech v Hradci Králové 6. února 2015 podpisem Deklarace o vzájemné spolupráci svůj zájem o posílení společné pozice v očích veřejnosti i odborníků.
3. 12. 2014

ZPRÁVA O MUZEJNÍM ADVENTNÍ TRHU 2014

Zájemce všech věkových kategorií přilákal jubilejní již 25. ročník tradičního Muzejního adventního trhu do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Od pátku 28. do neděle 30. listopadu 2014 prošlo prodejním adventním „městečkem“ na nábřeží na 20 000 návštěvníků a více než 8 000 lidí zavítalo i do muzejní budovy.
27. 11. 2014

XXV. MUZEJNÍ ADVENTNÍ TRH 2014 - tisková zpráva

Již čtvrt století mají návštěvníci možnost prožít si první adventní víkend předvánočního času v sepětí s tradicí v neopakovatelné atmosféře ojedinělé stavby ve společnosti poctivých řemeslníků. Jubilejní XXV. ročník bude 28. – 30. listopadu 2014 výjimečný svým rozsahem. Zaměří se tentokrát nejen na prodej, ale také ve větší míře na prezentaci a ukázky řemeslné práce. Trhu se v letošním roce zúčastní na 110 prodejců.
21. 11. 2014

Projekt 45´25´- Sametová revoluce - tisková zpráva

Již v průběhu minulého roku začali členové Studentského historického klubu Univerzity Hradec Králové připravovat pro rok 2014 svůj záměr, který nazvali Projekt 45´25´. Rozhodli se připomenout a reflektovat dvě významná výročí tohoto roku, kterými jsou 45. výročí sebeobětování Jana Palacha v lednu 1969 a 25. výročí událostí roku 1989, které zahájily protestní demonstrace tzv. Palachova týdnu v lednu a vyvrcholily Sametovou revolucí listopadových a prosincových dnů.
20. 11. 2014

SAMETEM S PRSTEM NA SPOUŠTI - tisková zpráva

Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravilo k 25. výročí tzv. sametové revoluce vzpomínkové setkání nad fotografiemi z oněch převratných dnů. Svými fotoaparáty je na hradeckých náměstích a ulicích zachytili zdejší fotografové Ladislav Chytrý a Miroslav Podhrázský. Řada jejich snímků se stala také trvalou součástí sbírkového fondu muzea.
4. 9. 2014

Sympozium k uměleckému kovářství a Den uměleckého kovářství - tisková zpráva

V pátek 5. září se v Muzeum východních Čech uskuteční Sympozium věnované tématu Odborné školy pro umělecké zámečnictví. V bloku přednášek zazní témata související s historií školy, jejími významnými představiteli nebo restaurováním náhrobních křížů. Na sympozium bude v sobotu 6. září 2014 navazovat exhibiční soutěž uměleckých kovářů - žáků středních škol. V rámci soutěže vytvoří kopie kovaného detailu dle historického orginálu z Odborné školy pro umělecké zámečnictví.

19. 6. 2014

DĚJINY VENKOVA V ČESKÝCH ZEMÍCH 18. – 20. STOLETÍ - tisková zpráva

Ve dnech 13. a 14. června 2014 proběhla v Muzeu východních Čech v Hradci Králové mezinárodní vědecká konference Dějiny venkova v českých zemích 18. – 20. století: historiografie, metody, problémy – vstupní konference usilující o zmapování dosavadního stavu poznání tohoto mimořádně důležitého segmentu vývoje české a německé společnosti v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, s přesahem do dalších teritorií.
10. 6. 2014

HLAVNÍ CENA PRO DOKUMENT KOTĚRA NA MUSAIONFILMU 2014 - tisková zpráva

S radostí Vám oznamujeme, že dokumentární film Kotěra. Po stopách moderny... získal ve čtvrtek 5. 6. 2014 hlavní cenu Černý Janek přehlídky muzejních filmů MUSAIONFILM pořádaný Muzeem J. A. Komenského v Uherském Brodě. Slavnostní předání cen proběhlo v sloupovém sále muzea za hudebního doprovodu Marka Gondy.
4. 6. 2014

MÝM NÁRODŮM - tisková zpráva

Letošní výročí 100 let od vypuknutí prvního celosvětového válečného konfliktu, nazývaného také Velkou válkou, připomíná připravovaná výstava MÝM NÁRODŮM. Nová výstava v Muzeu východních Čech v Hradci Králové dokumentuje, jak tuto významnou dějinnou událost prožívali její přímí aktéři, příslušníci rakousko-uherské armády i legionáři, naši otcové, dědové a pradědové z míst, kde žijeme.
3. 6. 2014

KOVÁŘSKÁ NOC V MUZEU - tisková zpráva

Na 2 tisíce návštěvníků přišlo v pátek 30. května 2014 ve večerních hodinách do Muzea východních Čech v Hradci Králové na Kovářskou noc v muzeu uspořádanou v rámci 7. ročníku Královéhradecké muzejní noci, kterým se muzea a galerie v Hradci Králové a okolí připojily do celorepublikového cyklu muzejních nocí.
27. 5. 2014

KRÁLOVÉHRADECKÁ MUZEJNÍ NOC 2014 - tisková zpráva

Královéhradecká muzejní noc je již 7. ročníkem, kterým se muzea a galerie v Hradci Králové a okolí připojují do celorepublikového cyklu muzejních nocí. Jubilejní X. ročník Festivalu muzejních nocí 2014 bude probíhat ve dnech 16. května až 14. června 2014.
20. 5. 2014

II. místo v soutěži Gloria musaealis 2013 - tisková zpráva

Muzeum východních Čech v Hradci Králové obdrželo II. místo v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2013 za výstavu KOTĚRA. PO STOPÁCH MODERNY...
8. 5. 2014

ZÁMEČNICKÁ ŠKOLA. ŘEMESLO JE UMĚNÍ. - tisková zpráva

Rozsáhlá výstava představí výjimečné bohatství uměleckořemeslných prací vzešlých z dílen Odborné školy pro umělecké zámečnictví, která působila v Hradci Králové v letech 1880 až 1954.
28. 4. 2014

Společné setkání soutěžících - Vzpomínky na 80. léta v Československu

Společné soutěžní setkání žáků přihlášených do vzdělávací aktivity připomínající 25. výročí listopadových událostí 1989 pořádané v rámci projektu Dotkni se 20. století! Vstupné zdarma.
20. 11. 2013

24. MUZEJNÍ ADVENTNÍ TRH 2013 - tisková zpráva

Letošní Muzejní adventní trh se uskuteční 29. a 30. listopadu a 1. prosince 2013. Na sto lidových řemeslníků, z nichž mnozí byli ocenění Ministerstvem kultury titulem Nositel tradice lidových řemesel a Radou Královéhradeckého kraje cenou Zlatý kolovrat, nabídne své zboží, jako perníky, šperky, ... Předvánoční atmosféru bude dotvářet například živý betlém, vánoční melodie a dílna pro děti.
31. 10. 2013

EUROPEANA 1989

V sobotu 9. listopadu 2013 od 10:00 do 18:00 hodin bude v Muzeu východních Čech v Hradci Králové probíhat sběrová akce dokumentů a 3D předmětů - součást celoevropského projektu dokumentace událostí roku 1989 – evropského digitalizačního projektu Europeana.eu.
31. 10. 2013

Vzpomínky na 80. léta v Československu

Do projektu Europeana 1989 se mohou zapojit také základní a střední školy. Škola může využít možnosti vytvořit nejen virtuální výstavu a prezentovat ji digitálně na stránkách www.dvacatestoleti.eu
25. 10. 2013

EUROPEANA 1989 - tisková konference

Jak jsme psali dějiny? Vytvořte společně s námi a Národním muzeem unikátní sbírku věnovanou revolučnímu roku 1989. Tisková konference celoevropského projektu Europeana 1989 – dokumentace událostí roku 1989, konaná ve čtvrtek 31. října 2013 od 10.00 hodin v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.
16. 10. 2013

O VZDĚLÁNÍ DÍVEK V ROZVOJOVÝCH ZEMÍCH

Dosáhnout vysněného vzdělání nebyl pro ženy vždy jednoduše splnitelný úkol a ani dnes není škola samozřejmou součástí života všech dětí a dospívajících. V rámci výstavy Cesta dívek za vzděláním vystoupí ve středu 23. listopadu 2013 od 17.00 hodin ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.
12. 9. 2013

VŠE ZA 100 LET

Výstava nabízí návštěvníkům ochutnávku z více než tří milionů sbírkových předmětů, které muzeum v současnosti spravuje. Výsledky mnohaleté práce svých předchůdců i své představí společně jednotlivá oddělení muzea...
30. 8. 2013

KOTĚRA. PO STOPÁCH MODERNY…

Výstava uspořádaná ke stému jubileu otevření královéhradeckého muzea, představí genezi této výjimečné budovy v souvislostech, v nichž prezentována ještě nikdy nebyla...
22. 7. 2013

ČESKOSLOVENSKÉ LEGIE 1914-1920 A LEGIONÁŘI KRÁLOVÉHRADECKA

Muzeum východních Čech v Hradci Králové hostí od 19. července 2013 úspěšnou výstavu Československé legie 1914-1920. Tato putovní výstava byla připravena Československou obcí legionářskou a Ministerstvem obrany ČR v rámci projektu Legie 100.
21. 7. 2013

NOVÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO NA CHLUMU

Dne 6. 7. 2013 proběhlo slavnostní otevření nového informačního střediska na Chlumu. Informační centrum slouží nejen návštěvníkům Muzea války 1866, ale i těm, kteří hledají informace o okolí areálu Památníku bitvy 1866, ...
13. 6. 2013

CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM

Výstava připomíná nelehkou cestu dívek za vzděláním v dobách minulých. Je zde představena historie dívčího školství od konce šedesátých let 19. století do první poloviny 20. století v Hradci Králové a okolí.
28. 5. 2013

PRVOREPUBLIKOVÁ MUZEJNÍ NOC 2013

Ne náhodou bude letošní královéhradecká muzejní noc věnována období první republiky. Budova muzea totiž v roce 2013 slaví své stoleté výročí! Přístupné budou všechny aktuální výstavy a také expozice Muzea války 1866 Na Chlumu...
2. 4. 2013

RIŽSKÁ SECESNÍ ARCHITEKTURA

Historické centrum Rigy bylo v roce 1997 zařazeno na seznam Světového dědictví UNESCO. Seznam odkazuje na kvalitu a kvantitu rižské secesní architektury, která nemá nikde ve světě obdoby...
8. 3. 2013

PŘEDMĚTY Z DALEKÝCH KONČIN

To, že východní Čechy nebyly ani v pravěku izolovaným ostrůvkem v moři, zdokumentuje klenotnice výstavy Pravěk je kůůl! Dokládají to nálezy jantaru, bronzových šperků italského původu, výrobků z Porýní, ...
14. 2. 2013

DIVADLO ČESKÝCH POTULNÝCH LOUTKÁŘŮ

Výstava prezentuje prostřednictvím autentických předmětů ze sbírky Moravského zemského muzea v Brně historickou formu českého marionetového divadla, připomíná výtvarnou podobu a technologii tehdy nejběžněji používaných loutek a dekorací, naznačuje společenské postavení a funkci tohoto divadla. Představuje vybrané produkty z dílen nejvýznamnějších řezbářských mistrů 19. a počátku 20. století.
24. 1. 2013

PŘIJĎTE PŘED 100 LETY

Výstava mapující historii budovy a instituce muzea od jeho založení v roce 1880 až do padesátých let 20. století. Jaké byly první výstavy, jakým směrem se ubíral trend výstavnictví a muzejnictví v následujících letech?
10. 1. 2013

KERAMICKÉ UNIKÁTY

Evropské keramické unikáty z dílen pravěkých hrnčířů: slavný kotlík zdobený plastikami beránků, figurka prasete či jediná známá mužská plastika z období neolitu.
22. 6. 2012

JAK SE ŽILO V PRAVĚKU

Výstava panenek vytvořených během kreativní dílny PRAVĚKÁ NEDĚLE pro charitativní projekt UNICEF „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“ a výstava dětských výtvarných prací soutěže JAK SE ŽILO V PRAVĚKU.
22. 6. 2012

Letní program 2012

Program na červenec a srpen.
22. 6. 2012

Historie muzea

Počátky Muzea východních Čech v Hradci Králové sahají do roku 1880...
EN  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...
 
 
 

.
© 2018 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové